Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júna 2016

V ubytovni v Bergu sú najmä utečenci z Líbye a Iránu



Na archívnej snímke ubytovacie zariadenie pre utečencov na rakúsko - slovenskom hraničnom priechode Berg - Bratislava.



Zdieľať
Na archívnej snímke ubytovacie zariadenie pre utečencov na rakúsko - slovenskom hraničnom priechode Berg - Bratislava. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava/Berg 8. júna (TASR) - V súvislosti s vývojom na medzinárodných utečeneckých trasách poklesol aj prílev utečencov zo Sýrie do Rakúska. S tým súvisí aj to, že v utečeneckom tábore v Bergu, na hraniciach medzi Slovenskom a Rakúskom, sú ubytovaní migranti z Líbye a Iránu. V najnovších Obecných novinách Bergu (Berg Gemeindezeitung) to uviedol vicestarosta Andreas Hammer, ktorý má na starosti aj tamojšiu agendu prisťahovalcov.


Od polovice marca je obec, v koordinácii s krajinou Dolné Rakúsko, povinná prijímať krátkodobo do tábora aj utečencov z Líbye a Iránu“, spresnil Hammer. Uviedol, že práve medzi dvoma iránskymi utečencami v tábore došlo k emocionálnej výmene názorov, pričom jednej osobe zranili hlavu kávovou šálkou. „Obaja utečenci svoj čin úprimne oľutovali a sľúbili, že sa to už nebude nikdy opakovať“, doplnil Hammer.

V ubytovni v Bergu majú desiatky utečencov už viac ako deväť mesiacov zabezpečený domov. Všetci, ktorí tam sú, alebo boli ubytovaní, sú žiadateľmi o azyl. Dosiaľ tento štatút získalo 62 ľudí, ktorí do štyroch mesiacov od jeho pridelenia musia opustiť tábor a nájsť si ubytovanie samostatne, spravidla v aglomeráciách veľkých miest. Na uvoľnené miesta po týchto migrantoch prichádzajú ďalší.

Vďaka každodennému tréningu nemčiny by obyvatelia z ubytovne v Bergu mali byť veľmi dobre pripravení na povinný kurz nemčiny. V spolupráci s Rakúskym integračným fondom zorganizovala obec v tábore aj workshop o hodnotách, ktoré sú typické pre Rakúsko. Osemnástim utečencom, ktorí spĺňali kritériá, boli sprostredkované informácie o ďalších témach, ako sú princípy a rozmanitosť spoločného života, význam jazyka, svet práce a ekonomika, ale hovorilo sa aj o náboženstvách, slobode prejavu a rovnosti. Podľa vicestarostu Bergu bola spätná väzba veľmi dobrá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Turecké mesto na hraniciach so Sýriou zasiahol výbuch, zabil 2 ľudí
<< predchádzajúci článok
Dovoz plynu na Slovensko vlani klesol o 9,8 %