Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. septembra 2013

V Tichom oceáne východne od Japonska objavili najväčšiu sopku na Zemi



Geológovia objavili v Tichom oceáne najväčšiu samostatnú sopku na Zemi. Masív pomenovaný Tamu sa týči zo dna oceánu do výšky asi 3,5 kilometra a má rozlohu približne 310.000 kilometrov štvorcových, ...



Zdieľať
Houston 7. septembra (TASR) - Geológovia objavili v Tichom oceáne najväčšiu samostatnú sopku na Zemi. Masív pomenovaný Tamu sa týči zo dna oceánu do výšky asi 3,5 kilometra a má rozlohu približne 310.000 kilometrov štvorcových, píše tím pod vedením Williama Sagera z univerzity v americkom štáte Texas v najnovšom čísle časopisu Nature Geoscience.


Tamu sa tak môže porovnávať i s najväčšou známou sopku v slnečnej sústave, ktorou je Olympus Mons na planéte Mars. Hoci s viac ako 20 kilometrami je oveľa vyššia, zaberá plochu porovnateľnú s vulkánom Tamu.

O sopečnej formácii v Tichomorí vedia geológovia už dlhšie, ale doteraz predpokladali, že sa skladá z niekoľkých sopiek. Analýzy horninových vzoriek a seizmické senzory však ukázali, že masív Tamu je najväčšia známa samostatná sopka na svete.

Jej čadičový kužeľ meria 650 krát 450 kilometrov. Tamu je 60-krát vyššia ako najväčšia aktívna sopka na Zemi - Mauna Loa na Havaji, tá je zas od základne vyššia ako Mount Everest.

Masív Tamu sa nachádza asi 1600 kilometrov východne od Japonska. Tvorí ho stuhnutá magma, ktorá sa začala rýchlo a ďaleko vylievať asi pred 144 miliónmi rokov. Nasvedčuje tomu uhol sklonu úbočí, ktorý je len pol stupňa až jeden stupeň, pričom morské sopky zvyčajne majú svahy so sklonom aspoň päť stupňov. Vedci nepredpokladajú, že vulkán je stále aktívny.

Takýchto gigantických sopečných oblastí je aj na Zemi viacero, ale podľa vedcov sú málo preskúmané, pretože sú lepšie skryté - napríklad pod morskou hladinou. Napríklad v blízkosti rovníka v Tichom oceáne, východne od Šalamúnových ostrovov, leží najväčšia morská plošina na svete Ontong Java, ktorá je oveľa väčšia než Tamu - má rozlohu dva milióny kilometrov štvorcových. V Indii leží Dekanská plošina s rozlohou asi milión kilometrov štvorcových. Obe tieto formácie však zrejme vznikli činnosťou viacerých sopiek.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemci premohli v rekonštrukcii bojov SNP partizánov i slovenskú armádu
<< predchádzajúci článok
Ochutnať víno priamo vo vinohradoch prišlo dnes viac ako 800 ľudí