11. decembra 2019
Tisíce austrálskych študentov nešli v piatok do škôl a na miesto toho vyzývali na zhromaždeniach vládu na zakročenie voči klimatickým zmenám, 30. novembra 2018 v Sydney. Foto: TASR/APSydney 11. decembra (TASR) - Približne 20.000 ľudí demonštrovalo v stredu v Sydney a žiadalo austrálsku vládu, aby bezodkladne prijala opatrenia na boj s klimatickými zmenami. Polícia počet demonštrantov odhadla na 15.000, organizátori protestu uviedli, že sa na ňom zišlo 20.000 ľudí, napísala agentúra AFP.
Sydney sužuje v ostatných týždňoch dymová clona zapríčinená lesnými požiarmi. Jedovatý dym spôsobuje obyvateľom najväčšieho austrálskeho mesta problémy s dýchaním, pričom pohotovostné oddelenia v tamojších nemocniciach navštívilo v uplynulom týždni o 25 percent ľudí viac než obvykle. Zhruba o 30 percent oproti normálu sa v tomto čase zvýšil aj počet ľudí, ktorí si privolali záchranku.
V utorok bol opar hustejší než doposiaľ; na viacerých miestach sa preň rozozvučali alarmy, čo si vyžiadalo evakuácie viacerých budov a napríklad aj pozastavenie premávky trajektov.
Pozornosť verejnosti k otázkam klimatických zmien nasmerovali práve ničivé požiare, ktoré podľa tvrdení vedcov prišli - v dôsledku globálneho otepľovania a dlhého obdobia sucha - skôr a sú tiež intenzívnejšie než obvykle, uviedla AFP.
Mnohí zo stredajších demonštrantov vyjadrovali rozhorčenie nad tým, že vláda v súvislosti s klimatickou krízou mlčí.
"Krajina je v ohni," uviedol jeden z demonštrantov, 26-ročný Samuel Wilkie, a reakciu vlády na situáciu označil za "patetickú". "
Naša vláda s tým nič nerobí... Nikto nepočúva, nikto nič nerobí," povedala zase 29-ročná záhradná architektka Zara Zoeová.
Austrálsky premiér Scott Morrison, ktorý je neochvejným zástancom uhoľného priemyslu krajiny, hovoril od vypuknutia požiarov o jedovatom dyme len veľmi málo a zameral sa skôr na ohňom spustošené vidiecke oblasti, pripomína AFP. Aj tento fakt podľa organizátorky protestu Chloe Raffertyovej vyvolal hnev nad nečinnosťou vlády.
"
Myslím, že širšia verejnosť vníma, že klimatickú krízu neočakávame v budúcnosti, ale že klimatickej kríze čelíme práve teraz... Ľudia to zažívajú vo svojich každodenných životoch," povedala agentúre AFP.
Dym z požiarov je jedným z najväčších prispievateľov k znečisteniu ovzdušia v Austrálii, pričom do ovzdušia uvoľňuje drobné čiastočky, ktoré sa môžu ľuďom usadiť hlboko v pľúcach a časom im "vážne" ovplyvniť zdravotný stav, uvádza Mick Meyer, vedec z austrálskeho štátneho výskumného ústavu CSIRO.
Pri lesných požiaroch, ktoré pustošia Austráliu už od septembra, prišlo o život šesť ľudí, zničených bolo vyše 700 domov a len v samotnom Novom Južnom Walese boli spálené dva milióny a v celej krajine približne tri milióny hektárov pôdy. Počet obetí na životoch je výrazne nižší ako v tomto smere rekordnom roku 2009, keď si austrálske požiare vyžiadali takmer 200 životov. Rozsah tohoročnej devastácie - čo sa týka zasiahnutého územia - sa však považuje za bezpríkladný.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR