Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2019

V sudánskom Chartúme pokračujú protesty proti prezidentovi Bašírovi



Na snímke Umar Bašír, prezident Sudánu.



Zdieľať
Na snímke Umar Bašír, prezident Sudánu. Foto: TASR/AP
Chartúm 13. januára (TASR) - V sudánskom hlavnom meste Chartúm pokračovali v nedeľu protivládne protesty po tom, ako aktivisti vyzvali na celoštátne demonštrácie proti vláde prezidenta Umara Bašíra. Polícia zakročila slzotvorným plynom. Informovala o tom agentúra AFP.


Stovky demonštrantov v chartúmskej štvrti Bahari pokrikovali heslá ako "mier" či "revolúcia je právo ľudu" a dožadovali sa pádu vlády. Veľmi rýchlo však proti nim zasiahli príslušníci poriadkovej polície, uviedol pre AFP očitý svedok.

Zábery z protestu, na ktorom volajú ľudia po zmene režimu a vlády, sa dostali na sociálne médiá. Podľa agentúry AP pripomínajú protesty, ktoré v roku 2011 vyústili do tzv. arabskej jari.

Opozičné demonštrácie prepukli v Sudáne 19. decembra. Vyvolali ich rozsiahla korupcia v krajine ako aj rozhodnutie vlády, ktorým došlo k trojnásobnému zvýšeniu ceny chleba. Protesty sa následne rýchlo rozšírili na celoštátne demonštrácie proti takmer tri desaťročia trvajúcej vláde prezidenta Umara Bašíra.

Sudánska vláda zverejnila v utorok správu, podľa ktorej počas troch týždňov zadržali v súvislosti s protestmi viac ako 800 ľudí. Nepokoje si vyžiadali 19 mŕtvych. Ľudskoprávne organizácie však uvádzajú, že počas násilností, ktoré ich sprevádzajú, zomreli desiatky civilistov.

Bašír, ktorý je v Sudáne pri moci od roku 1989, je na zozname hľadaných osôb Medzinárodného trestného súdu (ICC) pre podozrenie zo zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a genocídy spáchaných počas konfliktu v Dárfúre.

Sudánska vláda vyhlasuje, že jediným legitímnym spôsobom, ako dosiahnuť "zmenu režimu", sú voľby, a tvrdí, že medzi pokojných demonštrantov sa zamiešali "podvratné živly".






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odborník neodporúča prikrmovať lesnú zver mimo určených zariadení
<< predchádzajúci článok
V Chartúme pokračujú protesty proti prezidentovi Bašírovi