Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2010

V Sudáne rozširujeme alternatívne zdroje energie



Rozšíriť používanie alternatívnych zdrojov energie, pomôcť zabezpečiť bezpečné vodné zdroje a dostať do povedomia miestneho obyvateľstva ekologické ...



Zdieľať
sudan Sudán

Ilustračné foto SITA/AP
BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) - Rozšíriť používanie alternatívnych zdrojov energie, pomôcť zabezpečiť bezpečné vodné zdroje a dostať do povedomia miestneho obyvateľstva ekologické odpadové hospodárstvo je cieľom slovenského rozvojového projektu v južnom Sudáne. V rámci projektu v tréningovom centre Sv. Petra Clavera v Rumbeku už študujú záujemcovia, ktorí by mali vedieť okrem iného montovať a opraviť solárne panely, opraviť studňu či vybudovať ekologické latríny. Centrum vedie spolu s miestnym vedúcim aj Slovák Ján Rusnák. Projekt, ktorý potrvá do decembra 2011, realizuje občianske združenie eRko v spolupráci s rakúskymi partnermi. Z rozpočtu Slovak Aid získal takmer 150 000 eur. Z výťažku zbierky Dobrá novina a obdobnej zbierky v Rakúsku naň ide po vyše 40 000 eur.

Riaditeľ programu rozvojovej spolupráce eRka Marián Čaučík pre agentúru SITA vysvetlil, že tento projekt reaguje na skúseností viacerých mimovládnych organizácií, ktoré v južnom Sudáne pôsobili alebo pôsobia. Ak sa tu totiž aj realizoval nejaký úspešný projekt, časom sa vyskytli problémy s jeho udržateľnosťou. Napríklad sa investovalo do zariadenia v nemocnici, kde jediným zdrojom energie bol generátor na naftu. Okrem porúch, ktoré sa vyskytli a nemal ich kto opraviť (volali si technikov z Európy alebo z Kene), ani čerpacie stanice nie sú vždy blízko nemocníc, vysvetlil. V tomto smere je pre tento región lepšia solárna energia, ktorá je aj šetrnejšia k životnému prostrediu. "Chceme preto vyškoliť technikov, ktorí by vedeli montovať solárne panely a aj sa postarať o ich chod," zdôraznil.

V južnom Sudáne sa používajú jednoduché latríny. Ide o nevycementované jamy, ktoré najmä v období dažďov znečisťujú pitnú vodu. V rámci projektu už vybudovali prvé suché záchody v tejto oblasti v miestnej ubytovni. Na pozemok prichádza množstvo návštevníkov a je dobré ukázať im alternatívny spôsob sanity, ktorý funguje veľmi dobre aj v horúcom podnebí južného Sudánu, dodal Čaučík.

V tréningovom centre už začali študovať, respektíve ešte budú miestni študenti v odboroch technik elektrickej a solárnej energie, vodné zdroje a odpadové hospodárstvo. Vzdelávacie centrum bude slúžiť nielen ako miesto pre teoretický a praktický tréning, ale aj na prezentáciu rôznych technických riešení. V centre bolo napríklad nainštalované zariadenie na meranie vetra, dažďa a slnečného svitu. Druhou oblasťou aktivít centra budú podporné činnosti pre ostatné inštitúcie v regióne a realizácia malých projektov. Napríklad nainštalovali dva nové solárne systémy a tri opravili. V centre spracovali kalkulácie a návrhy pre nové solárne a elektrické systémy a pomohli pri oprave vodovodných púmp, informoval ďalej Čaučík.

Čaučík zdôraznil, že doterajší priebeh projektu ovplyvnil fakt, že južný Sudán sa pripravoval na prvé voľby po dlhotrvajúcom konflikte. Predvolebné obdobie na začiatku roka 2010 v južnom Sudáne bolo poznamenané zhoršenou bezpečnostnou situáciou. Miesto projektu – mesto Rumbek síce ostalo bezpečné počas celého obdobia, ale cestovanie bolo zhoršené a tak mnohí študenti príchod do Rumbeku odsunuli na neskôr. Sťažená bola aj doprava zásob pre projekt a keďže v samotnom Rumbeku vypadlo zásobovanie, často sa menili aj ceny tovarov potrebných pre projekt, dodal Čaučík.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zneužívanie detí vraj neporušuje celibát
<< predchádzajúci článok
Dobré podmienky na vysokohorské túry