24hod.sk    Zo zahraničia

04. novembra 2016

V Srbsku sa začalo vojenské cvičenie Slovanské bratstvo 2016



V Srbsku sa začalo vo štvrtok vojenské cvičenie príslušníkov armád Srbska, Ruska a Bieloruska s názvom Slovanské bratstvo 2016.



Zdieľať
V Srbsku sa začalo vo štvrtok vojenské cvičenie príslušníkov armád Srbska, Ruska a Bieloruska s názvom Slovanské bratstvo 2016. Foto: TASR/AP
Belehrad 4. novembra (TASR) - V Srbsku sa začalo vo štvrtok vojenské cvičenie príslušníkov armád Srbska, Ruska a Bieloruska s názvom Slovanské bratstvo 2016, informovala agentúra Tanjug.


Záverečná fáza manévrov, ktoré potrvajú do 9. novembra, sa uskutoční na letisku Kovin a vo výcvikovom objekte Pasuljanske livade.

Do manévrov sa zapojilo 450 srbských, 212 ruských a 56 bieloruských vojakov. Rusi a Bielorusi odcestujú domov 14. novembra, informovalo srbské ministerstvo obrany.

Moskva podľa agentúry AP vyvíja silný nátlak na Srbsko, aby nevstupovalo do NATO alebo EÚ. Belehrad je pritom v súčasnosti partnerom NATO a uskutočnil s alianciou už aj spoločné cvičenia, hoci boli menšieho rozsahu a ich súčasťou nebola prítomnosť zahraničných vojakov ani výzbroje na srbskej pôde.

Belehrad sa v roku 2006 zapojil do mierového programu NATO napriek tomu, že v krajine vládne všeobecný odpor voči Západu od občianskej vojny v bývalej Juhoslávii v 90. rokoch 20. storočia a intervencii NATO ohľadne Kosova. Mnoho Srbov má pocit, že sa Západ v procese rozpadu Juhoslávie spojil s ich nepriateľmi, kým Rusko ich záujmy podporovalo, uviedla agentúra DPA.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/v-srbsku-sa-zacalo-vojenske-cvicenie-slovanske-bratstvo-2016-cl473166.html