V socialistickom Vietname bude slovenské veľvyslanectvo
V Hanoji, hlavnom meste Vietnamu, vznikne slovenské veľvyslanectvo, jeho otvorenie sa zatiaľ pripravuje. Podrobnosti pôjde v utorok dohodnúť priamo do Vietnamu štátna tajomníčka Ministerstva ...
BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - V Hanoji, hlavnom meste Vietnamu, vznikne slovenské veľvyslanectvo, jeho otvorenie sa zatiaľ pripravuje. Podrobnosti pôjde v utorok dohodnúť priamo do Vietnamu štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Diana Štrofová. V Hanoji bude rokovať s námestníkom ministra zahraničných vecí Vietnamu a stretne sa s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí. predstavitelia sa budú venovať možnostiam rozvoja bilaterálnych vzťahov predovšetkým v hospodárskej oblasti, ako aj vzniku novej ambasády. Agentúru SITA informoval Tlačový a komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.
Vietnam je od roku 1959 socialistickou republikou. Jeho jedinou vládnucou stranou je Komunistická strana Vietnamu, opozičné strany nie sú povolené. Krajina sa považuje za druhého najvýznamnejšieho exportéra ryže a významného vývozcu kávy, morských produktov, textilu a obuvi. Zvyšuje tiež vývoz uhlia, ropy, zemného plynu a minerálov. Obchoduje najmä s Čínou, Japonskom, Austráliou, Kóreou, Singapurom a Thajskom, spomedzi európskych krajín s Veľkou Britániou a Nemeckom. Obchodná bilancia Vietnamu je výrazne nevyvážená v neprospech Slovenska. Podľa nášho rezortu diplomacie dovoz rástol od roku 1994 do roku 2002, od roku 2003 mierne klesá. Vývoz s výnimkou roku 1995 v rokoch 1994 až 1998 klesal, potom začal stúpať, v roku 2004 však znova poklesol. Z Vietnamu dovážame obuv, kávu, čaj, kaučuk, textil, odevy a kožené výrobky. Naopak, zo Slovenska idú do Vietnamu jadrové reaktory, kotly, stroje, keramické výrobky, železo, oceľ či organické chemické výrobky.
Štrofová z Vietnamu odcestuje do Thajska, ktoré je monarchiou. V Bangkoku má naplánované stretnutia s predstaviteľmi thajského ministerstva zahraničných vecí, s ktorými chce takisto prebrať rozvíjanie bilaterálnych vzťahov, situáciu v regióne a vzájomnú spoluprácu na pôde medzinárodných organizácií. Z Thajska pricestuje domov vo štvrtok.
Na rozdiel od Vietnamu, Slovensko má v hlavnom meste Thajska Bangkoku už niekoľko rokov zastupiteľský úrad na úrovni veľvyslanectva. Obchodná spolupráca s touto ázijskou krajinou sa rozprúdila hlavne po podpísaní dohody v roku 2005. Za posledné tri roky dominovali v slovenskom dovoze z Thajska prírodný kaučuk, elektronické súčiastky, obuv, z potravín ovocie, konzervované ryby a mäso z hydiny. Slovensko exportovalo do Thajska prevažne stroje a zariadenia, lieky a chemikálie.
SITA