Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. januára 2016

V SNM možno bližšie spoznať Štúra i tlač litografie zo starého kameňa



Na snímke budova Slovenského národného múzea v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke budova Slovenského národného múzea v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian
Bratislava 11. januára (TASR) – Slovenské národné múzeum (SNM) vo svojej sídelnej budove v Bratislave pripravilo sprievodné podujatia k dvom aktuálnym výstavám.


Lektorský výklad k expozícii Divadelná tvár Ľudovíta Štúra sa uskutoční v stredu 13. januára o 13.30 hodine. Prevedie ho Juliana Beňová, autorka výstavy, teatrologička, historička a lingvistka z Divadelného ústavu v Bratislave, ktorý tento výstavný projekt pripravil v spolupráci so SNM pri príležitosti vlaňajšieho roku Ľudovíta Štúra. Táto osobnosť je predstavená ako rockový spevák, vodca revolúcie, zamilovaný mladík, dirigent malej spevohry i ako rozhnevaný mladý muž v interpretáciách divadelných tvorcov 20. storočia.

"Podujatie so vstupom zdarma je určené najmä seniorom. Jeho organizátori ešte viac otvárajú dvere do divadelného sveta Ľudovíta Štúra. Prezrádza, ako vyzeral Ľudovít Štúr, keď ho stvárňovali herci v slovenských divadlách, ako naše divadlo vyzeralo veľmi dávno, takmer pred dvesto rokmi, keď sa iba formovalo a začínalo prenikať k slovenským divákom," uviedla pre TASR Dagmar Brisudová zo SNM.

V nasledujúci deň, vo štvrtok 14. januára o 17. hodine bude sprievodné podujatie k výstave S Dürerom na cestách. Jej autor, maliar Marián Komáček, predvedie medzi svojimi dielami ukážky tlače na starom litografickom lise. Tie prinášajú posolstvo obsahu života a jeho plynutí v nekonečne. Predobrazom tohto autorovho smerovania sa stali tzv. veľké metamorfózy umenia predchádzajúcich vekov – premietnuté v tvorbe Albrechta Dürera, s ktorého menom sa spája stavebný vývoj objektu hradu Červený kameň patriaceho pod správu SNM.

"Na stretnutí priaznivcov umenia predvediem tlač kresby z kameňa a vysvetlím postup, ako vznikla kresba na kameni, ktorý má 40 miliónov rokov. Vo svete je ho čoraz menej a lom už ani neexistuje. Jedine Solenhofenský vápenec má vlastnosti, ktoré takúto tlač umožňujú. Ja sa tejto technike venujem vyše 40 rokov a posledné desaťročie intenzívne. Chcem vzdať hold tomuto renesančnému majstrovi," zdôvodňuje Marián Komáček.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Reakcie osobností na úmrtie Davida Bowieho
<< predchádzajúci článok
Hrady, ktorým hrozil zánik, postupne ožívajú