Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. apríla 2015

V SNG je výstava z tvorby slovenských a českých sochárok 20. storočia



Priestory Slovenskej národnej galérie.



Zdieľať
Priestory Slovenskej národnej galérie. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 9. apríla (TASR) – Výstava Sochárky s podtitulom Výber osobností česko-slovenského sochárstva sa nachádza v Slovenskej národnej galérii (SNG). Na druhom poschodí Esterházyho paláca SNG v Bratislave sú diela od 16 autoriek z bývalého spoločného štátu Čechov a Slovákov, ktoré v minulom storočí tento výtvarný odbor vyštudovali, aj sa sochárstvu venovali.


"Je to historický pohľad na dejiny sochárskeho umenia cez veľké nóvum, ktorým v medzivojnovom období bola príležitosť, že aj ženy mohli študovať sochárstvo. Expozícia vznikla na základe dlhodobého výskumu a je tematicky členená do niekoľkých celkov podľa obsahu tvorby i použitého materiálu,"povedala na dnešnej tlačovej konferencii kurátorka výstavy Vladimíra Büngerová zo SNG.

Úvodnú časť výstavy predstavuje sochárska klasika, ktorou sú portréty a hlavy rôznych osôb. V ďalších miestnostiach sú dielami vyplnené témy: Sochárka a keramička, Od miniatúr po monumentálky, Žena-matka-rodina, Železné dámy a Príroda = žena. Celkove to predstavuje veľkú pestrosť sochárskeho umenia od drobnej plastiky (medaily, šperk) cez záhradnú plastiku a keramické či železné objekty až po zmenšený návrh na Pamätník obetí fašizmu v Nemeckej od Kláry Pataki. Tá jediná s českou sochárkou Vlastou Prachatickou ešte žije. Ostatných 14 autoriek už má uzavretú tvorbu.

"Medzi najvýznamnejšie a medzinárodne oceňované patria Eva Kmentová a Mária Bartuszová. Veľmi si cením aj tvorbu Júlie Horovej-Kováčikovej, Erny Masarovičovej, českých autoriek Hany Wichterlovej a Vlasty Prachatickej, ktorých diela sú na Slovensku prvýkrát vystavené," uviedla pre TASR Büngerová.

V jej výbere sú aj sochárky Alžbeta Čereyová, Jolana Kirczová, Marie Bartoňková-Drábková, Dagmar Rosůlková, Věra Janoušková, Eugénia Lugsová, Alina Ferdinandy a Anna Drobná.

Začiatky etablovania sa ženských autoriek v 30. rokoch 20. storočia súvisia s úžitkovým umením a ambíciou tvoriť sochárske diela a presadiť sa v komornom sochárstve. Preto ich činnosť vychádza z úžitkového a dekoratívneho umenia a sochárstvu sa venovali len epizodicky. Napriek tomu ide o diela, ktoré si zasluhujú pozornosť a sú rovnocenným príspevkom i v komornej forme a často odvážnejším ako ich mužských kolegov, ktorí boli zaneprázdnení významnejším politickými a spoločenskými úlohami sochárstva.

Po 2. svetovej vojne a najmä záver 50. rokov je spojený s rozvojom umeleckého vzdelávania a tiež s monumentálnymi realizáciami vo verejnom priestore. Sochárky boli a sú výraznými individualitami, ktoré nachádzali svoj priestor mimo hlavných prúdov neskrývajúc sa za dekoratívne hodnoty, v tom období v modernom umení chápané ako neprogresívne až dekadentné.

Výstavný a publikačný projekt vo forme 160-stranového katalógu prezentuje výber ženských osobností, ich prínos a špecifiká pre dejiny výtvarného umenia v tematických okruhoch, ktoré objasňujú nástup žien do sochárskeho umenia, ich pozíciu a umelecké výsledky v odbore považovanom za výrazne mužské teritórium. Ženské autorky v ňom mali priestor, ktorého dimenzie je potrebné pripomenúť a predstaviť. Sú to sochárky, ktoré absolvovali klasické sochárske štúdium (ŠUP a VŠVU v Bratislave, AVU a VŠUP v Prahe) a niektoré z nich sú neznáme, zabudnuté, stratené, opomenuté dejinami, teóriou umenia a múzejnými zbierkami alebo predstavované v kontexte úžitkového a dekoratívneho umenia.

Výstava potrvá do 16. augusta a bude mať sprievodné podujatia.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Až 28% používateľov mobilov nevie o kybernetických hrozbách
<< predchádzajúci článok
V Prievidzi sa uskutoční už 18. ročník Thalie pod Bojnickým zámkom