V SMK sa musia upokojiť tí, ktorí prišli o funkcie, tvrdí Duray
Jediným riešením súčasnej napätej situácie v SMK je podľa podpredsedu strany Miklósa Duraya, aby sa niektorí upokojili a zmierili s tým, že v roku 2007 na sneme prišli o funkcie.
"Keď sa neupokoja ...
BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) - Jediným riešením súčasnej napätej situácie v SMK je podľa podpredsedu strany Miklósa Duraya, aby sa niektorí upokojili a zmierili s tým, že v roku 2007 na sneme prišli o funkcie.
"Keď sa neupokoja a ani sa s tým nezmieria, a budú mať také prejavy, ktoré škodia strane, respektíve budú v rozpore so stanovami, tak to treba jednotlivo riešiť podľa stanov. Stanovy SMK umožňujú dve riešenia - po prvé stranícky trest, druhým riešením je návrh na vylúčenie zo strany. Sú to dve možnosti, podľa ktorých celorepubliková etická komisia musí navrhnúť riešenie. Výber medzi alternatívami je v rukách celorepublikovej etickej komisie," povedal dnes pre agentúru SITA Duray.
Podľa Duraya v SMK nejde o spor medzi skupinami, ale o problém s osobnými prejavmi. Osobné prejavy treba riešiť podľa neho tak, aby sa to dalo do súladu so stanovami. Myslí si, že štartovacím bodom problémov je minuloročný snem, kde došlo k výmene niektorých funkcionárov. "Od toho sa to celé v podstate odvíja. Niektorí ľudia nevedeli stráviť to, že stratili svoju pozíciu v strane," zdôraznil.
Celý spor je podľa Duraya pre členskú základňu, ale aj pre sympatizantov strany len málo prijateľný, ale neovplyvní to ich podporu strane. "Väčšina vidí tento spor podobne ako ja, že je to osobný spor jedného človeka so stranou, pretože stratil pozíciu," vyhlásil.
Cez týždeň sa na podnet predsedu SMK Pála Csákyho konaním a vyjadreniami Zsolta Simona mala zaoberať Okresná etická komisia v Rimavskej Sobote. O Simonovi však nerokovala, pretože jej podľa predsedu komisie Tibora Pelleho chýbal štatút komisie schválený celorepublikovou radou. Požiadala oň vedenie strany.
Podľa Duraya však stanovy jasne hovoria, že etické komisie sa riadia stanovami strany a vlastným organizačným poriadkom. "To nie je štatút komisie, to je organizačný poriadok," zdôraznil. Podľa neho keď komisia nemá organizačný poriadok, môže urobiť chyby v postupe, ale môže rozhodovať. "Pre rozhodovanie sú základné pravidlá v stanovách. Tam sú smernice. Organizačný poriadok je o tom ako budú zasadať, ako budú prijímať podnety," tvrdí podpredseda SMK. Aj súd môže podľa neho rozhodovať bez toho, že by existovala judikatúra. "Rozhodovať treba podľa stanov a organizačné kroky treba robiť podľa organizačného poriadku.
Neexistencia organizačného poriadku je len nedostatok, ale nie je to dôvod na predlžovanie rozhodovania," dodal Duray.
Predseda SMK Pál Csáky sa obrátil na Republikovú etickú komisiu SMK po rozhodnutí predsedníctva 25. apríla, ktoré ho týmto krokom poverilo. Csáky po rokovaní vtedy uviedol, že Simon využíva a zneužíva médiá na to, aby v niektorých prípadoch vyslal dosť nešťastné signály a informácie nielen na jeho adresu, ale aj na adresu SMK. Druhou záležitosťou bolo, že Simon používa interné materiály a zvukové nahrávky z rokovania straníckych orgánov v súdnom spore so straníckym kolegom. Spor medzi Simonom a Csákym vypukol po Simonovej kritike straníckeho šéfa za to, že na rokovaní so šéfom parlamentu Pavlom Paškom a premiérom Robertom Ficom o novom školskom zákone žiadal Csáky peniaze pre maďarské vydavateľstvo Madách Posonium. K schôdzke malo dôjsť len krátko predtým, ako SMK zahlasovala za Lisabonskú zmluvu. Republiková etická komisia SMK 30. apríla odporučila republikovej rade vylúčiť Zsolta Simona zo strany. Dôvodom je, že Simon porušil stanovy a jeho mediálny boj so stranou. Csáky sa po tomto rozhodnutí obrátil aj na okresnú etickú komisiu strany v Rimavskej Sobote.
SITA