Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. decembra 2005

V skratke



Ropa o trochu lacnejšia, EON najdrahší, Zadlžení ťesi, Veľké zisky bánk, Prvý emisný obchod, Zmena mena, Pozemkové dane na jednom mieste, Nemci si na euro zvykli, Stratené miliardy, Šumivé na dračku, Očakávanie prestupov, Rok dohľadu



Zdieľať
  Ropa o trochu lacnejšia
Cena ropy včera síce mierne klesla, ale tesne pred koncom roka sa stále pohybuje v blízkosti 60 dolárov, čo je v prepočte asi 1 916,90 Sk, za barel (159 litrov). Tohtotýždňové zdraženie ide na vrub poklesu amerických ropných rezerv a očakávaniu, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na svojom januárovom rokovaní rozhodne o znížení ťažby.

 EON najdrahší
Nemecký EON sa stal opäť najdrahším energetickým koncernom Európy, keď na druhú priečku odsunul svojho najväčšieho konkurenta francúzskeho EdF. Po najnovšom vzostupe ceny jeho akcií dosiahla burzová hodnota EON 61,3 miliardy eur, v prepočte 2,320 bilióna Sk, kým EdF má o 2,7 miliardy eur nižšiu hodnotu. Taliansky energetický koncern Enel stojí 41,3 miliardy eur a nemecký RWE 34,9 miliardy eur.

 Zadlžení ťesi
Keď budú banky v ťesku zratúvať bilanciu peňazí, ktoré požičali ľuďom na nákupy, bude to rekord: za 11 mesiacov sa tieto pôžičky podľa údajov ťeskej národnej banky (ťNB) zvýšili na 90 miliárd Kč, čo je v prepočte asi 117,7 miliardy Sk. žalších zhruba 5 miliárd si ťesi požičali v decembri. Zároveň pribúda ľudí, ktorí precenia svoje možnosti a nemajú na splátky. Podľa ťNB sú problémy v 10 percentách pôžičiek, odhady exekútorov však hovoria o pätine. Počet exekúcií pre dlhy u finančných firiem vzrástol medziročne na dvojnásobok.

 Veľké zisky bánk
Komerčné banky na Slovensku hospodárili za jedenásť mesiacov 2005 so ziskom po zdanení na úrovni 13,419 mld Sk. Väčšina bánk pritom skončila so ziskom 13,425 mld Sk, ktorý znížila strata niektorého z bankových domov na úrovni 6,4 mil Sk. Bilančná suma bankového sektora bola ku koncu novembra na úrovni 1,391 bil. Sk. Vyplýva to z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS).

 Prvý emisný obchod
Na Komoditnej burze Bratislava (KBB) sa počas tohto týždňa uzavrel prvý obchod s emisnými kvótami. Cena v prvej transakcii s kvótou na emisie skleníkových plynov predstavovala 750 Sk za tonu. KBB zároveň v poslednom týždni tohto roka zaevidovala aj záujem o kúpu tisíc ton emisnej kvóty.

 Zmena mena
Credit Suisse Life and Pensions (CSLP) sa od januára 2006 premenuje na Winterthur. Od januára sa tak obchodné meno dôchodkovej správcovskej spoločnosti zmení na meno DSS Winterthur. Na doplnkovú dôchodkovú spoločnosť Winterthur sa premenuje súčasná doplnková dôchodková poisťovňa CSLP. Zmena v obchodnom mene nastane aj pri CSLP Poisťovňa, ktorá bude niesť názov Winterthur Poisťovňa. Zmena názvu CSLP na Winterthur sa podľa predstaviteľov spoločnosti klienta žiadnym spôsobom nedotkne. Spoločnosti CSLP patria do skupiny Winterthur. (Z materiálov SITA, TASR)

 Pozemkové dane na jednom mieste
Daň z nehnuteľnosti bude od 1. januára vyberať mesto Bratislava tak, ako to ustanovuje zákon. Od pondelka 2. januára bude nové pracovisko oddelenia miestnych daní a poplatkov magistrátu Bratislavy prístupné verejnosti na Bazovej ulici 6-8. Doteraz dane vyberali jednotlivé mestské časti. Priznanie k dani z nehnuteľnosti v tomto roku podávajú len fyzické a právnické osoby, ktorým pribudla nehnuteľnosť alebo nastala zmena oproti vlaňajšiemu roku.

Nemci si na euro zvykli
Nemci si spomedzi obyvateľov 12 krajín, v ktorých bolo zavedené do obehu euro, ako prví zvykli na prepočty cien v ňom. Nemci, ktorých oslovili anketári, bez výnimky odpovedali, že všetky finančné kalkulácie robia už len v spoločnej mene euro. Z francúzskych dôchodcov sa napríklad novej mene prispôsobili dokonca len dvaja z 10.

Stratené miliardy
Štyri roky po zavedení eurobankoviek a mincí do obehu zostáva osud miliárd šilingov a mariek neznámy. Rakúska centrálna banka tvrdí, že doteraz sa jej nevrátilo 10,5 miliardy šilingov, čo je v prepočte takmer 30 miliárd korún. V Nemecku čaká centrálna banka ešte na výmenu 15 miliárd mariek (približne 300 miliárd korún). Veľká časť z nich sa asi nachádza v štátoch bývalej Juhoslávie, kde marka bola polooficiálnym platidlom.

Šumivé na dračku
Českí výrobcovia šumivých vín hlásia pred Silvestrom rekordný záujem o sekty. Česi na Silvestra otvoria viac ako 3,5 milióna fliaš sektov zo staroplzenskej firmy Bohemia Sekt, teda viac ako vlani. Aj druhý český výrobca sektov, jablonecký Soare Sekt, potvrdzuje väčší záujem. „Iba za jeden týždeň v decembri sme predali toľko sektov, ale aj tichých vín, ako za celý apríl,“ povedal Josef Vozdecký, šéf firmy Bohemia Sekt, ovládajúcej 70 percent českej výroby sektov.

Očakávanie prestupov
Sporitelia, ktorým Sociálna poisťovňa v januári 2005 zaevidovala zmluvu o dôchodkovom sporení, môžu od januára 2006 prestúpiť do inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS). Zákon umožňuje zmenu DSS po roku od zapísania prvej zmluvy o dôchodkovom sporení do registra Sociálnej poisťovne. V januári má tak možnosť zmeniť DSS takmer pol milióna sporiteľov.

Rok dohľadu
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) zavŕšil prvý rok svojho fungovania. „Za tento prvý rok sa mu podarilo úspešne obsadiť svoje miesto v systéme zdravotníctva a rozbehnúť činnosti, ktoré je zo zákona povinný vykonávať,“ zhodnotila hovorkyňa ÚDZS Radoslava Miklášová. Úrad zavádza do zdravotnej starostlivosti nový prvok, ktorý je nezávislý od výkonnej moci a ktorý v zmysle zákona má široký rozsah povinností a oprávnení.

(SITA, TASR)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mobil je už povinnou výbavou
<< predchádzajúci článok
Petrobras môže zvýšiť ťažbu