Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. októbra 2005

V skratke



Na východ menej pomoci z EÚ, Vyrábame a pijeme menej mlieka, Svetová banka chváli aj Slovensko, Privatizácia bude, Ropa opäť drahšia



Zdieľať
  Na východ menej pomoci z EÚ
Zaostávajúci východ Slovenska dostal zo štrukturálnych fondov podľa augustových štatistík
o 10 miliárd Sk menej než rozvinutejšia západná časť. Dnes o tom s ministrom výstavby a regionálneho rozvoja Lászlóom Guyrovszkym diskutovali predsedovia VÚC Prešovského a Banskobystrického kraja v Tatranskej Lomnici. Doterajší spôsob centrálneho rozhodovania VÚC neuspokojuje. Väčšina krajín Európskej únie prijíma pomoc na základe regionálnych operačných programov. Tento systém sa osvedčil aj v štátoch V4.

 Vyrábame a pijeme menej mlieka
Priemerné počty dojníc na Slovensku poklesli z 559-tisíc v roku 1989 na tohtoročných 199 000. Štáty EÚ evidujú 23,5 milióna kráv. Zaostávame aj v priemernej úžitkovosti. Kým v EÚ dosahuje 6 022 kilogramov na dojnicu na rok, na Slovensku je to 5 235 kg. Klesá aj produkcia mlieka. V prvom polroku tohto roka dosiahla produkcia mlieka 535,1 milióna litrov, v druhom polroku však treba očakávať pokles. Priemerná nákupná cena v auguste dosiahla 9,52 Sk za liter, v EÚ je priemer 11,63 Sk. V minulom roku spotreboval každý Slovák 151,8 kg mlieka, čo je o vyše 100 kg menej ako pred 15 rokmi.

 Svetová banka chváli aj Slovensko
Hospodársky rast nových členov Európskej únie zo strednej a východnej Európy zostal aj v 3. štvrťroku vysoký. A to aj napriek pomalej konjunktúre vo zvyšku EÚ, nárastu cien ropy a pribrzdeniu tempa reforiem. Dnes o tom informovala Svetová banka (SB). V štvrťročnej správe SB o postkomunistických krajinách, ktoré sa stali členmi únie v máji 2004, sa uvádza, že na Slovensku a v Baltických štátoch bol rast poháňaný predovšetkým domácim dopytom. Poľsko, Maďarsko, Česká republika a Slovinsko sa naopak aj naďalej spoliehajú na export.

 Privatizácia bude
Parlament dnes odmietol dva opozičné návrhy smerujúce k zákazu, respektíve pozastaveniu privatizácie prirodzených štátnych monopolov. KSS navrhovala zastaviť privatizáciu v podnikoch, v ktorých má štát alebo FNM významnú účasť, ĽS-HZDS chceli na najbližších päť rokov pozastaviť privatizáciu Železníc SR a Slovenských elektrární.

 Ropa opäť drahšia
Cena ropy Organizácie krajín vyvážajúcej ropu (OPEC) výrazne stúpla. Barel (159 litrov) ropy sa v stredu predával za 54,41 dolára (1 760 Sk). To je o 1,12 USD viac ako v utorok, keď stál barel ropy OPEC 53,29 dolára.
Generálny riaditeľ Medzinárodnej asociácie leteckej dopravy IATA Jean-Pierre Jeanniot tvrdí, že ak cena „za barel stúpne na hranicu 70 USD, priblíži sa strata všetkých aerolínií k 10 miliardám USD.“ Pri cene okolo 60 dolárov za barel budú leteckí prepravcovia v 7,4-miliardovej strate.
 

(Z materiálov, TASR)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Peniaze len na 20 autobusov
<< predchádzajúci článok
Slováci kúpili švajčiarsku banku