BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) - Žiaci v školách s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny by mali mať do týždňa viac hodín slovenčiny ako doteraz.
Vyplýva to zo štátneho vzdelávacieho programu, ktorý dnes predstavil Rade pre národnostné školstvo šéf rezortu Ján Mikolaj. Podľa návrhu Štátneho pedagogického ústavu by deti na prvom stupni škôl s vyučovacím jazykom maďarským mali mať v týždni šesť hodín slovenčiny a šesť hodín maďarčiny. Na druhom stupni to má byť po štyroch hodinách a na stredných školách po troch hodinách týždenne. Výnimku si žiadali školy s vyučovacím jazykom ukrajinským a nemeckým, ktorý chcú mať viac hodín slovenčiny. Ich pripomienky má Štátny pedagogický ústav zapracovať.
K programu podľa Mikolaja neboli žiadne závažnejšie výhrady. "Na 80 percent je táto štruktúra v poriadku," uviedol na tlačovej besede. Podľa neho treba doriešiť pomer štátneho a školského vzdelávacieho programu, teda do akej miery by mal byť definovaný štátny a do akej školský program. Mikolaj má záujem dať priestor školám, aby si mohli postaviť vlastné učebné osnovy. "Diskusia bola o tom, či štátnu dotáciu o hodinu znížiť a väčší priestor by bol na školský vzdelávací program," dodal.
Člen rady pre národnostné školstvo, ktorá je poradným orgánom ministra, László Szigeti odchádzal z rokovania so zmiešanými pocitmi. Za pozitívne označil, že minister prezentoval materiály pripravené Štátnym pedagogickým ústavom, že sa členovia rady mohli k tomu vyjadriť. Podľa neho však boli odlišné názory na pomer počtu hodín materinského a štátneho jazyka. "Školám s ukrajinským vyučovacím jazykom vyhovuje, aby dotácia štátneho jazyka bola ako na školách s vyučovacím jazykom slovenským a nižšia pre materinský jazyk. Naopak je to v školách s vyučovacím jazykom maďarským. Tam je požiadavka, aby to zostalo na súčasnej úrovni, aby hodinová dotácia bola vyššia pre materinský jazyk," uviedol Szigeti. Podľa neho SMK chce, aby hodín materinského jazyka bolo viac ako štátneho. Možnosťou podľa neho je posilniť rozširujúce hodiny pre národnostné školstvo. "Momentálne je úzky priestor na uplatnenie školského vzdelávacieho programu. Ak bude posilnený a rozširujúcich hodín bude viac, to môže byť vyhovujúce," dodal.
Mikolaj tiež dnes oznámil, že zákon o výchove a vzdelávaní by sa mal na rokovanie vlády dostať na prelome februára a marca. Do 10. marca by mal byť v NR SR.
SITA