Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. apríla 2017

V Severnej Kórei majú štátny sviatok, Kim Ir-sen by mal 105 rokov



Kult Kim Ir-sena v Severnej Kórei stále žije.



Zdieľať
Kult Kim Ir-sena v Severnej Kórei stále žije. Foto: TASR AP
Pchjongjang 15. apríla (TASR) - Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) je jedinou komunistickou krajinou, kde vládne od roku 1948 jedna dynastia. Jej prvým predstaviteľom bol Kim Ir-sen. Od jeho narodenia uplynie v sobotu 15. apríla 105 rokov.


Kim Ir-sen, vlastným menom Kim Song-džu, bol politickým vodcom Severnej Kórey od jej vzniku v roku 1948 až do svojej smrti (najskôr ako premiér, od roku 1972 ako prezident republiky) a predsedom Kórejskej strany práce. V KĽDR vybudoval komunistický totalitný režim.

Severokórejská propaganda vytvorila okolo neho silný kult osobnosti; dni jeho narodenia a úmrtia sú oslavované ako štátne sviatky.

Narodil sa 15. apríla 1912 v chudobnej rodine neďaleko Pchjongjangu. Od roku 1924 žil v Mandžusku (severovýchodná Čína), kde sa prvýkrát zoznámil s myšlienkami marxizmu-leninizmu. Bol členom Komunistickej strany Číny a ako príslušník jej armády sa od polovice 30. rokov zúčastňoval na protijaponskom odboji.

V roku 1935 sa stal politickým komisárom skupiny 100-200 mužov a v tom istom roku prijal meno Kim Ir-sen (Kim - "dosiahnuť slnko"). Po niekoľkých rokoch partizánskeho života sa zrejme v roku 1940 uchýlil do bezpečia Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR). Jeho prvá manželka Kim Čong-suk mu v Chabarovskom kraji porodila najstaršieho syna Kim Čong-ila.

V roku 1949 sa stal Kim Ir-sen predsedom Kórejskej strany práce. Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) vyhlásili 9. septembra 1948 po tom, čo severokórejské orgány oznámili, že sa v krajine 25. augusta toho roku konali voľby a 99 percent obyvateľov v nich hlasovalo za jednotnú kandidátku tzv. demokratického frontu. Hlavným cieľom Severnej Kórey bolo zjednotenie celej Kórey pod komunistickou vládou.

Po založení KĽDR začal Kim Ir-sen okamžite vyjednávať s hlavnými komunistickými vodcami svojej doby - Josifom Stalinom a Mao Ce-tungom o napadnutí Kórejskej republiky (Južná Kórea).

Po skončení kórejskej vojny (1950-1953) postupne zaviedol monolitický myšlienkový systém Čučche a v roku 1972 uzrela svetlo sveta nová severokórejská ústava. Kim Ir-sen sa následne ujal novozriadenej funkcie hlavy štátu. Jeho mandát mal päťročné cykly - každých päť rokov bol opätovne volený. Po smrti mu bol priznaný titul večného prezidenta. Funkcia "pozemského" prezidenta bola z ústavy vypustená. V súčasnosti je jeho telo vystavené v mauzóleu v Pchjongjangu.

Zakladateľ a večný prezident komunistickej KĽDR Kim Ir-sen svojho času nariadil lekárom, aby ho udržali pri živote aspoň do stodvadsiatky. Navzdory bizarným liečebným praktikám sa však napokon dožil len 82 rokov, zomrel 8. júla 1994. Tieto informácie sa objavili v knihe lekárky Kim So-jon, ktorá dlhé roky stála na čele Kim Ir-senom vytvoreného vedeckého inštitútu na výskum dlhovekosti, v ktorom boli sústredení poprední zdravotní experti KĽDR.

Po smrti Kim Ir-sena v roku 1994 prevzal moc v krajine jeho syn Kim Čong-il, ktorý vládol do svojej smrti 17. decembra 2011. Následne ho nahradil jeho syn Kim Čong-un, súčasný vodca KĽDR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Miroslav Košický stál pri vzniku Spišského divadla, režíroval aj filmy
<< predchádzajúci článok
Objavenú skicu Leonarda da Vinciho ocenili na 15,8 mil. dolárov