V Saudskej Arábii uhynulo 150 bocianov, vrátane slovenských
Až stopäťdesiat bocianov bielych, medzi nimi aj dva okrúžkované jedince zo Slovenska, uhynulo v Saudskej Arábii pri lete do zimovísk. "K tejto smutnej udalosti došlo koncom augusta južne od mesta ...
BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Až stopäťdesiat bocianov bielych, medzi nimi aj dva okrúžkované jedince zo Slovenska, uhynulo v Saudskej Arábii pri lete do zimovísk. "K tejto smutnej udalosti došlo koncom augusta južne od mesta Jiddah neďaleko pobrežia Červeného mora," informoval dnes agentúru SITA koordinátor pre členský servis Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko Ján Gúgh.
Východná migračná trasa vedúca cez Saudskú Arábiu do Afriky predstavuje jeden z tradičných koridorov, ktorým migrujú bociany biele zo Slovenska a celej strednej a východnej Európy. Tohtoročná migrácia sa stala osudnou pre kŕdeľ asi stopäťdesiat bocianov bielych, ktoré uhynuli po náraze do vedenia vysokého napätia, keď sa snažili zosadnúť na zem. Podľa riaditeľa SOS/BirdLife Slovensko Miroslava Demka bociany narazili do vedenia v rannej hmle, pre ktorú ho nebolo vidieť. "Zabil ich zrejme zásah elektrickým prúdom alebo silný náraz," uviedol Demko. Medzi bocianmi boli aj dva okrúžkované jedince zo Slovenska. Mali ornitologické krúžky, ktoré bocianom upevnili na nohy, cieľom toho je získavanie ďalších údajov o migrácii týchto impozantných vtákov.
Bociany, ktoré mali na nohách krúžky, ornitológovia okrúžkovali na východnom Slovensku. Ornitológovia však usudzujú, že v kŕdli bolo viac našich bocianov, ktoré neboli označené. Stĺpy elektrického vedenia sú problémom nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku a to hlavne pre väčšie vtáky - dravce, bociany, sovy a dropy. "Vtáky sú zasiahnuté počas zosadávania na konzolu, keď krídlami prepoja dva vodiče, čím vzniká elektrický prúd, ktorý jedinca usmrtí alebo smrteľne zraní. Nebezpečný je aj prudký náraz do stĺpa alebo drôtov najmä počas horšej viditeľnosti," uviedol Gúgh. Ornitológovia na tento problém upozorňujú už niekoľko rokov. Riešenie vidia v spolupráci s príslušnými energetickými závodmi, ktoré zo zákona inštalujú hrebeňové zábrany na konzoly stĺpov. Tie majú zabrániť zosadnutiu väčších vtákov a ich následnému úhynu v dôsledku zásahu elektrickým prúdom.