Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. decembra 2019

V Rusku vyšetrujú rozkrádanie financií na obnovu Južného Osetska



Ruská generálna prokuratúra vyšetruje sériu trestných činov súvisiacich s rozkrádaním finančných prostriedkov, ktoré boli pôvodne určené na obnovu gruzínskeho ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Moskva 11. decembra (TASR) - Ruská generálna prokuratúra vyšetruje sériu trestných činov súvisiacich s rozkrádaním finančných prostriedkov, ktoré boli pôvodne určené na obnovu gruzínskeho separatistického regiónu Južné Osetsko po vojne z roku 2008. S odvolaním sa na vyhlásenie zástupcu ruského generálneho prokurátora Dmitrija Demešina o tom v stredu informovala agentúra Interfax.


"Voči všetkým týmto osobám bolo začaté trestné stíhanie, pričom mnohí z nich už boli zatknutí a nachádzajú sa na území Ruskej federácie, zatiaľ čo niektorí sú v domácom väzení," uviedol počas tlačovej konferencie Demešin.

De facto generálny prokurátor medzinárodne neuznaného Južného Osetska Uruzmag Džagaev v tejto súvislosti spresnil, že separatistický región dostával po vojne z roku 2008 pomoc z Ruska, keďže nemal k dispozícii vlastných špecialistov ani stavebné spoločnosti.

Niektorí podnikatelia však podľa jeho slov účelovo zakladali firmy, dostávali prostriedky na stavebné projekty od Národnej banky Južného Osetska, pričom takto získané financie si následne preposielali na iné účty a opúšťali medzinárodne neuznanú republiku, čím jej spôsobili celkovú škodu vo výške tri miliardy rubľov (približne 42,5 milióna eur).

V konečnom dôsledku bolo v tejto súvislosti podľa slov Demešina a Džagaeva začatých 116 trestných stíhaní.
Južné Osetsko, pôvodne autonómna oblasť Gruzínska, vyhlásilo nezávislosť ešte v roku 1991, pričom miestni separatisti získali po vojne v rokoch 1991 a 1992 kontrolu nad veľkou časťou tohto regiónu.

Parlament ďalšej autonómnej republiky Abcházsko vyhlásil odtrhnutie od Gruzínska v roku 1992. Provincia nadobudla de facto nezávislosť po gruzínsko-abcházskej vojne z rokov 1992 a 1993.

Po rusko-gruzínskej vojne z roku 2008 sa separatistom v oboch regiónoch podarilo za pomoci ruskej armády obsadiť aj zvyšky nimi nárokovaných území, pričom nezávislosť oboch regiónov následne uznala aj Moskva a malá skupina iných krajín vrátane Venezuely a Nikaraguy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Dánsku zatkli zhruba 20 ľudí podozrivých z plánovania útokov
<< predchádzajúci článok
Banskobystrické silvestrovské oslavy zrušili, peniaze pôjdu do Prešova