Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. marca 2018

V Rooseveltovej nemocnici v B. Bystrica transplantovali dvestú pečeň



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván
Banská Bystrica 2. marca (TASR) – Odborníci Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici transplantovali uplynulý mesiac už dvestú pečeň. Ako TASR informovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje, dvesto transplantácií v tomto prípade nie je len vyjadrením počtu, ale skrýva v sebe okrem excelentnej odbornosti, obrovskú súdržnosť a nasadenie vyše stovky zdravotníkov, bez ktorých by taký náročný medicínsky program nemal šancu na kontinuálne fungovanie.


"Rok 2018 je okrúhlym, desiatym výročím, odkedy tento život zachraňujúci výkon môžu absolvovať pacienti na Slovensku. Program transplantácií pečene je jedným z úspešných príbehov slovenského zdravotníctva. Začal sa v roku 2008 v Rooseveltovej nemocnici a dodnes tu úspešne funguje ako v jedinej nemocnici na Slovensku," konštatovala Maťašeje.

"Zdravotnícke zariadenie, ktoré je schopné poskytovať takúto zdravotnú starostlivosť, musí mať absolútne dokonale zvládnutú logistiku všetkých procesov a čo je dôležitejšie, obetavý personál, v mnohých prípadoch uprednostňujúci poslanie zdravotníka pred osobným životom i vlastnou rodinou," uviedla Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka banskobystrickej nemocnice.

Ako priblížila, keď dá transplantačný koordinátor vedieť, že majú darcu, rozbieha sa kolotoč a boj o čas. V tom istom čase, na tom istom mieste sa pri záchrane ľudského života stretáva práca hepatológa, nefrológa, kardiológa, intenzivistu, chirurga, hematológa, inštrumentárok, koordinátorov, laborantov v krvnej banke, laboratórnych diagnostikov, šoférov sanitiek, pilotov helikoptér, ale aj sanitárov a upratovačiek. Každý jeden z nich vie presne, čo má robiť a nikto z nich nesmie zlyhať.

"Máloktorá liečba, dokáže tak radikálne zvrátiť zdravotný stav a umierajúceho človeka vrátiť do plnohodnotného života," zdôraznil František Hampl, vedúci programu a primár hepatopankreatobiliárnej chirurgie.

"Transplantácia pečene je život zachraňujúci výkon a v priemere 80 až 90 percent pacientov prežíva minimálne päť rokov plnohodnotného života po zákroku. Závisí to od primárnej diagnózy, s akou je pacient indikovaný k výkonu," konštatoval Július Janek, transplantačný chirurg a primár oddelenia cievnej chirurgie.

"Dvestá transplantácia pečene bola náročná a preverila schopnosti i výdrž všetkých členov transplantačného tímu našej nemocnice, ktorí ako jediní zastrešujú tento výkon pre celé Slovensko. Chcem povedať len jedno veľké ďakujem za ich excelentnú prácu. Áno, som hrdá, že robím pre Rooseveltovu nemocnicu, pretože u nás stále pracujú odhodlané a oduševnené tímy odborníkov," uzavrela Lapuníková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nezamestnanosť v Španielsku klesla vo februári na 9-ročné minimum
<< predchádzajúci článok
Cez Slovensko sa bude presúvať vojenská technika