Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. januára 2012

V roku 2011 zomrelo 103 novinárov, najviac v Mexiku



Podľa Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) so sídlom vo Viedni v roku 2011 zomrelo vo svete 103 novinárov pri výkone povolania. Najnebezpečnejším miestom pre novinársku prácu bolo Mexiko, uviedol ...



Zdieľať
novinari VIEDEŇ 5. januára (WEBNOVINY) - Podľa Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) so sídlom vo Viedni v roku 2011 zomrelo vo svete 103 novinárov pri výkone povolania. Najnebezpečnejším miestom pre novinársku prácu bolo Mexiko, uviedol vo štvrtok IPI. Bol to druhý najkrvavejší rok po roku 2009, keď zomrelo vo svete 110 novinárov.


"Počty sa zvyšujú, v roku 2001 zomrelo vo svete 55 novinárov," uviedol vo vyhlásení IPI. "V roku 2002 sa v zozname krajín, ktoré zaznamenali obete z novinárskeho prostredia, objavilo 19 krajín, v roku 2011 ich už bolo 40."

Najviac novinárov zomrelo v Mexiku, kde prišlo o život 10 pracovníkov médií. Potom nasleduje Irak s 9 úmrtiami, kde najčastejšie zomierali pri bombových útokoch, ďalšie krajiny sú Honduras, Pakistan a Jemen, kde zomrelo po 6 novinároch, a potom Líbya a Brazília s 5 úmrtiami.

V severnej Afrike zomrelo najviac novinárov počas Arabskej jari, v Rusku, a vo viacerých prípadoch v Pakistane, sa novinári stali obeťami cielených útokov. "Takmer všetci novinári zabití v roku 2011 boli miestni reportéri a kameramani pokrývajúci lokálne konflikty, korupciu a iné ilegálne aktivity," uvádza IPI.

"Čo je tragické, väčšina útočníkov sa nikdy nedostane pred spravodlivosť. A beztrestnosť vrahov podporuje." IPI tiež upozornil na trend zvyšujúceho sa násilia proti novinárom v "západnej hemisfére" a vyzval vlády na rešpektovanie práv médií na slobodnú prácu. Zoznam IPI obsahuje aj prípady novinárov, ktorí zahynuli počas prírodných nešťastí, havárií lietadiel a útokov.

Organizácia Reportéri bez hraníc zaznamenala vo svojom prieskume 66 prípadov smrti novinárov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rok 2011 - Kvalita FVE v SR z pohľadu TÜV SÜD Slovakia
<< predchádzajúci článok
Nezamestnanosť v Maďarsku mierne klesla