Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. júna 2006

V prvý deň referenda hlasovalo 35 percent Talianov



V referende o zmene talianskej povojnovej ústavy hlasovalo v nedeľu asi 35 percent zo zhruba 43 miliónov oprávnených hlasujúcich. Po zatvorení referendových miestností o tom informovalo talianske ...



Zdieľať

RÍM 26. júna (WEBNOVINY) - V referende o zmene talianskej povojnovej ústavy hlasovalo v nedeľu asi 35 percent zo zhruba 43 miliónov oprávnených hlasujúcich. Po zatvorení referendových miestností o tom informovalo talianske ministerstvo vnútra. Hlasovanie bude pokračovať aj v pondelok. Referendové miestnosti sa otvoria o 07.00, hlasovať sa bude dať do 15.00.

Reformu ústavy iniciovala predchádzajúca vláda Silvia Berlusconiho. Ak by prešla, podľa jej navrhovateľov by sa zvýšila stabilita vlády, posilnili sa právomoci premiéra a regióny by získali väčšia právomoci, čim by sa urýchlilo schvaľovanie legislatívy. Odporcovia zmien vrátane súčasného premiéra Romana Prodiho a niekoľkých významných expertov na ústavné právo tvrdia, že zmeny boli šité na mieru Berlusconiho vláde a dávajú priveľké právomoci výkonnej moci.

Referendum sprevádza mnoho nejasností. Hoci vyžaduje iba odovzdanie hlasu za alebo proti, zmeny by sa týkali až päťdesiatich zo 139 ústavných článkov. Referendum kritizoval i rešpektovaný taliansky politológ Giovanni Sartori. "Skutočnosťou zostáva, že v Taliansku ešte nikdy neprebehlo tak rozsiahle referendum, tak preťažené témami a problémami. Takže budeme mať odpovede áno alebo nie pri rozhodovaní o desiatkach a desiatkach problémov. Je to absurdné, ale je to tak," napísal Sartori pre sobotňajšie vydanie denníka Corriere della Sera.

Reformou by premiér získal právo rozpustiť parlament, ktoré mal doteraz prezident. Premiér by tiež mohol vymenovať alebo odvolať členov vlády bez predchádzajúceho schválenia prezidentom. Postavenie oboch komôr parlamentu, ktoré si boli doteraz v právomociach rovné, by sa zmenou ústavy zmenilo. Dolná komora by získala väčšiu silu s konečným slovom v niektorých oblastiach legislatívy. Počet poslancov by sa znížil zo 630 na 518 a počet senátorov z 315 na 252. Aj keby však bola reforma schválená, zmeny by vstúpili do platnosti najskôr o desať rokov.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Arcelor prijal nahor revidovanú ponuku Mittal Steel
<< predchádzajúci článok
Podľa Palka sa Smer-SD obáva odmietnutia zo strany KDH