23. augusta 2016
Na snímke generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) William Lacy Swing počas tlačovej konferencie 28. júna 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Martin BaumannBratislava 23. augusta (TASR) - Za prvých šesť mesiacov roka 2016 využilo poradenské služby i asistenciu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v SR viac ako 3000 ľudí. Informácie zverejnila organizácia dnes na svojom webe.
Poradenstvo Migračného informačného centra (MIC) IOM v SR využilo 1477 klientov. "
Celkovo MIC poskytlo klientom 2072 konzultácií, z toho 303 osobne, 794 mailom a 975 telefonicky," uviedla organizácia. Informácie priamo na stránke MIC si vyhľadalo 108.508 návštevníkov.
Takmer 2000 ľudí využilo vzdelávacie možnosti MIC, ktoré pomáhajú lepšie sa integrovať do majoritnej spoločnosti. "
O kurzy slovenského jazyka malo záujem 1752 osôb a kurzy orientácie navštevovalo 158 účastníkov," informoval web IOM.
Pripomenul tiež, že v priebehu desiatich rokov, čo MIC IOM na Slovensku pôsobí, poskytlo poradenstvo a pomoc vyše 16.000 cudzincom.
V ďalšej z prioritných oblastí činnosti IOM v SR, asistencii pri dobrovoľných návratoch migrantov, ktorí nemôžu alebo nechcú ostať na Slovensku, pomohla organizácia od januára do júna tohto roku 72 cudzincom. "
Najviac migrantov sa vrátilo do Iraku, Alžírska a na Ukrajinu," spresňuje organizácia na svojej stránke. Počet migrantov, ktorým IOM poskytla služby pri dobrovoľnom návrate do krajiny pôvodu od roku 2004, stúpol na 1330.
Súčasťou programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií IOM (AVRR) je aj pomoc, ktorú IOM poskytuje migrantom po návrate domov. V prvom polroku 2016 IOM poskytla reintegračnú pomoc v hodnote 5953 eur piatim jednotlivcom alebo celým rodinám, ktorí sa vrátili do Ruska, Iránu, Indie, na Ukrajinu a Filipíny. Využili ju najmä na založenie menších podnikateľských aktivít, ktoré pre nich a ich rodiny generujú dôležitý príjem na živobytie, na zabezpečenie základných životných potrieb, bývania či na vzdelanie a zvýšenie kvalifikácie.
Medzinárodná organizácia pre migráciu takisto asistovala pri presídľovaní utečencov, ktorí na Slovensku získavajú polročné dočasné útočisko a v Núdzovom tranzitnom centre v Humennom absolvujú prípravu na život v krajine, ktorá im ponúkne trvalý domov. V prvom polroku 2016 IOM asistovala pri presídlení 148 ľudí z utečeneckých táborov v Eritrei, Jemene a Libanone. Zároveň prepravila z tábora v Humennom do USA ako krajiny trvalého presídlenia 105 utečencov, ktorí prišli do tranzitného centra v rokoch 2015 a 2016.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR