Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. septembra 2012

V prípade utýranej Lucky nezlyhal jednotlivec, ale systém



V prípade nálezu tela tri roky mŕtvej päťročnej Lucky v byte na Koceľovej ulici v Bratislave nie je zodpovedný len konkrétny úradník, ale zlyhal celý systém. Tvrdia to mimovládky, venujúce sa ...



Zdieľať
nasilie BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – V prípade nálezu tela tri roky mŕtvej päťročnej Lucky v byte na Koceľovej ulici v Bratislave nie je zodpovedný len konkrétny úradník, ale zlyhal celý systém. Tvrdia to mimovládky, venujúce sa ochrane týraných detí.


"Počul som, že v tomto prípade zlyhal konkrétny človek, úradník. To nikto nepopiera, oni sú naozaj zodpovední. Zodpovední sú však aj celý úrad, rezort, lekár, škola či sociálni pracovníci," vyhlásil na tlačovej besede Ivan Leitman zo združenia Náruč – Pomoc deťom v kríze.

Celý systém ochrany a prevencie týrania detí je podľa predstaviteľov mimovládnych organizácií nedostatočný. Nie sú totiž jasne nastavené pravidlá, ktoré by prikazovali, kto má ako v prípade zistenia týrania konať, myslia si.


Nedostatočná komunikácia medzi rezortmi

"Prevencia tejto problematiky nie je komplexná, v podstate nie je žiadna. Chýba nám takýto systém," tvrdí Mariana Kováčová z Centra Slniečko. Za jednu z najvážnejších prekážok v ochrane detí považujú mimovládky nedostatočnú spoluprácu a komunikáciu medzi rezortmi práce, sociálnych vecí a rodiny, vnútra, zdravotníctva, školstva a spravodlivosti.

Na riešení prípadov detí ohrozených násilím sa pritom podľa nich spravidla podieľajú zástupcovia viacerých rezortov. "Každá zo zúčastnených inštitúcií sa riadi inými legislatívnymi normami a postupmi," tvrdia.

V záujme ochrany týraných a zneužívaných detí je podľa Márie Leitmanovej nevyhnutné čo najskôr začať s aktívnou vyhľadávacou činnosťou zameranou na identifikáciu detských obetí týrania a zneužívania, so zapojením pediatrov, detských sestier, traumatológov, učiteľov materských, základných a stredných škôl, sociálnych pracovníkov aj detských psychológov. Zároveň treba podľa nej vytvoriť prostredie, ktoré by k identifikácii ohrozených detí motivovalo aj širšiu verejnosť.


Týraných detí nie je málo

Na vládnej úrovni by podľa Kováčovej mal vzniknúť výbor alebo komisia, ktorá by mala túto problematiku na starosti a zabezpečila by, aby sa dostala aj do legislatívy. Leitman hovorí o akomsi národnom koordinátorovi či detskom ombudsmanovi. Týraných a zneužívaných detí nie je pritom podľa Leitmana málo.

Rada Európy má už podľa neho druhý rok rozbehnutú kampaň Jedno z piatich, podľa ktorej je 20 percent detí sexuálne zneužívaných. "S tým sa ale nikto nevie stotožniť s takým obrovským číslom. Keby len desatina z toho platila pre Slovensko, bolo by to 24-tisíc slovenských detí," vysvetlil Leitman. V detských domovoch je podľa neho okolo sedemtisíc detí, no systém je nastavený tak, že práve domovy berú peniaze a na týrané deti v domácnostiach sa akoby zabúdalo.

"Skôr, ako prípad utýraného dievčatka upadne do zabudnutia, by sme chceli apelovať na všetkých, ktorí majú kompetencie či akúkoľvek možnosť zlepšiť situáciu detí ohrozených násilím, aby zobrali na vedomie naliehavosť problému týrania a zneužívania detí a začali čo najskôr hľadať spôsoby, ako takýmto deťom poskytnúť včasnú a účinnú pomoc," apelujú mimovládky.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Účet za hanbu a škandál v Senci je väčší, ako sa zdalo
<< predchádzajúci článok
Mladý Francúz sa vyhrážal časopisu, je obvinený z terorizmu