Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2018

V prípade náhleho zjednotenia Kóreí by mohlo dôjsť k veľkej migrácii



Severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in si podávajú ruky v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi.



Zdieľať
Severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in si podávajú ruky v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi. Foto: TASR/AP
Soul 15. mája (TASR) - Náhle zjednotenie Kórejského polostrova by mohlo zapríčiniť veľký zmätok vrátane rozsiahlej migrácie Severokórejčanov na juh. Napísala to v utorok agentúra Jonhap s odvolaním sa na najnovšiu ekonomickú správu vyzývajúcu na prijatie konkrétnych opatrení, ktoré by zmenšili rozdiely pred integráciou.


Prognózu vypracoval Kórejský inštitút pre medzinárodnú ekonomickú politiku (KIEP) z juhokórejského Sedžongu a nemecký Inštitút pre hospodársky výskum (IWH) so sídlom v Halle.

"Radikálny zjednocovací proces, ako napríklad v prípade Nemecka, by spôsobil príchod siedmich percent obyvateľstva zo severu na juh," uvádza sa v správe založenej aj na výsledkoch počítačovej simulácie.

Podľa údajov KIEP žilo v roku 2014 v Severnej Kórei približne 25 miliónov ľudí.

Po zjednotení by sa nezamestnanosť v Severnej Kórei pohybovala nad 30 percentami, pričom využitie juhokórejských záchranných sociálnych sietí pre sever by vzhľadom na systematické rozdiely nebolo možné, uvádza sa v správe.

Aby sa dosiahlo "mäkké pristátie", obe Kórey by mali urobiť viac pre zredukovanie rozdielov vo viacerých oblastiach. "Navrhujeme vybudovať zdravé základy pre stabilizáciu úrokových sadzieb a výmenných kurzov, udržať stabilnú fiškálnu politiku, naštartovať hospodársky rast a zaručiť, že ľudia pochopia nutnosť finančnej podpory severu," píše sa v správe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zámer sprísniť použitie dôkazov proti obetiam násilia v NRSR neprešiel
<< predchádzajúci článok
EKONOMIKA EÚ AJ EUROZÓNY V 1. KVARTÁLI VZRÁSTLA O 0,4 %