Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. decembra 2015

V prelomových voľbách v Saudskej Arábii uspelo 20 žien



Saudskoarabské voličky hádžu do urny svoj hlas počas hlasovania vo voľbách do miestnych zastupiteľstiev vo volebnej miestnosti v Rijáde 12. decembra 2015. Ženy v Saudskej Arábii môžu dnes prvýkrát v dejinách svojej krajiny hlasovať ...



Zdieľať
Saudskoarabské voličky hádžu do urny svoj hlas počas hlasovania vo voľbách do miestnych zastupiteľstiev vo volebnej miestnosti v Rijáde 12. decembra 2015. Ženy v Saudskej Arábii môžu dnes prvýkrát v dejinách svojej krajiny hlasovať ako voličky i byť volené ako kandidátky. Foto: TASR/AP
Rijád 14. decembra (TASR) - Až 20 žien uspelo v sobotných voľbách do miestnych rád v konzervatívnom Saudskoarabskom kráľovstve. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na výsledky poskytnuté volebnou komisiou.


Išlo o prvé voľby v dejinách Saudskej Arábie, v ktorých bolo ženám umožnené hlasovať i kandidovať. Úspech 20 uchádzačiek je preto považovaný za významný krok vpred, aj keď ženy obsadia len jedno percento z približne 2100 kresiel v miestnych radách.

Zo 6917 kandidátov, ktorí sa v tejto na ropu bohatej krajine Perzského zálivu zúčastnili víkendových volieb, bolo 979 žien.

Tri prvé víťazky boli identifikované ako Salmá Utajbíová z posvätnej provincie Mekka a Lamí Abdalazízová a Rašá Hafzíová, obe z volebného obvodu Džidda na západe Saudskej Arábie.

Štyri ženy boli zvolené v konzervatívnom hlavnom meste Rijád. Vo Východnej provincii (aš-Šarkíja), rozlohou najväčšieho saudskoarabského regiónu, kde je sústredená šiitská menšina, uspeli dve ženy. Ďalšia žena sa tešila z úspechu v Medíne, jednom z troch najposvätnejších miest islamu. Štyri zvíťazili v severných oblastiach kráľovstva a rovnaký počet v južných regiónoch.

Mnoho žien kandidovalo s prísľubmi väčšieho počtu materských škôl, ktoré by ponúkli starostlivosť o deti pre pracujúce matky, vytvorenia komunitných centier mládeže pre športové a kultúrne aktivity, lepších ciest, zlepšenia odvozu odpadu a viac zelene v mestách.

Väčšina kandidátok oslovovala voličov pomocou sociálnych médií. V Saudskej Arábii totiž platí prísna segregácia pohlaví, kandidáti teda nemohli priamo osloviť voličov opačného pohlavia. Volebná komisia zakázala mužským i ženským kandidátom zobrazovať svoje tváre na propagačných letákoch, bilbordoch či na internete a nesmeli sa objaviť ani v televízii.

Napriek tomu sa na voľbách zúčastnilo okolo 47 percent registrovaných voličov. Z približne 130.000 registrovaných žien hlasovalo odhadom 106.000, z 1,35 milióna registrovaných mužov odovzdalo hlasovacie lístky takmer 600.000.

Vo voľbách sa rozhodovalo o obsadení dvoch tretín kresiel v 284 miestnych radách; zvyšnú tretinu vymenuje vláda. Miestne rady majú štvorročný mandát, pričom Saudská Arábia volený parlament ako taký nemá. Rady nemajú zákonodarnú moc - sú poradnými orgánmi a pomáhajú dohliadať na miestne rozpočty.

Povolenie účasti žien vo voľbách oznámil v roku 2011 vtedajší kráľ Abdalláh. Tento panovník, ktorý zomrel v januári tohto roka, nariadil aj to, že žien má byť 20 percent zo všetkých členov jeho Poradnej rady (Madžlis aš-šúrá).

Kráľovstvo sa oficiálne riadi konzervatívnym wahhábistickým poňatím islamu. Ženy už síce majú postupne čoraz väčšie zastúpenie v orgánoch štátnej správy, avšak stále majú zakázané šoférovať a platné zákony dávajú mužom posledné slovo v dôležitých momentoch ich života, ako sú sobáš, cestovanie či vysokoškolské vzdelávanie.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecká CSU kritizuje plánovaný bezvízový režim pre Ukrajincov
<< predchádzajúci článok
Francúzsky Národný front neuspel v 2. kole v žiadnom z 13 regiónov