01. októbra 2018
Milan Štěch, archívna snímka. Foto: TASR/Michal SvítokPraha 1. októbra (TASR) - Dejiskom pietnej slávnosti pripomínajúcej nútený odchod státisícov československých občanov po signovaní Mníchovskej dohody v roku 1938 a následnej anexii Sudet ďalej do vnútrozemia bola v pondelok Masarykova železničná stanica v Prahe. Práve sem svojho času dorazila väčšina českých občanov a antifašistov z pohraničia.
Ako vyplýva z informácií českých médií, ako aj tlačovej agentúry APA a iných zahraničných médií, predseda českého Senátu Milan Štěch pri príležitosti 80. výročia spomínaných udalostí upozornil na fakt, že osudu československých občanov v tomto období sa nevenuje dostatočná pozornosť a väčšiu pozornosť i širší priestor na spoločenskú diskusiu má odsun nemecky hovoriaceho obyvateľstva z niekdajšieho Československa po skončení druhej svetovej vojny.
Emil Kulfánek v zastúpení Českého zväzu bojovníkov za slobodu avizoval výzvu parlamentu, aby zákonodarcovia schválili aj pamätný deň československých vysídlencov z pohraničia podľa príkladu pamätného dňa pre odsunutých sudetských Nemcov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR