Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. apríla 2006

V Poľsku sa začalo opäť diskutovať o Osvienčime



O žiadosti Poľska premenovať vyhladzovací tábor Osvienčim sa začína diskutovať čoraz viac. Do debaty sa zapojili okrem popredných historikov aj predstavitelia židovskej skupiny. Poľský ...



Zdieľať

BRATISLAVA 24. apríla (WN/SITA/AFP) - O žiadosti Poľska premenovať vyhladzovací tábor Osvienčim sa začína diskutovať čoraz viac. Do debaty sa zapojili okrem popredných historikov aj predstavitelia židovskej skupiny. Poľský minister kultúry Kazimierz Michal Ujazdowski ešte v marci požiadal predstaviteľov UNESCO o zmenu názvu s tvrdením, že v plnom znení by mal názov byť "Bývalý nacistický koncentračný tábor Osvienčim-Birkenau". Práve tak by mal byť podľa poľského ministra zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. V súčasnosti je totiž uvádzaný ako "Vyhladzovací tábor Osvienčim". Podľa Ujazdowskeho by sa mal názov spresniť, aby bolo jasné, že tábor nevytvorili Poliaci. Žiadosť vznikla ako reakcia na spravodajstvo médií, ktoré často označovali vyhladzovacie tábory Osvienčim-Birkenau, Treblinku a Majdanek ako poľské. Tak ich dokonca označil aj autor článku uverejnenom v prestížnom denníku New York Times a aj redaktor nemeckého týždenníka Der Spiegel weekly. Zástupca tajomníka Svetového kongresu židov Maram Stern obvinil Varšavu, že sa snaží prepísať históriu, pretože osvienčimský tábor naozaj vystavali poľskí robotníci. Jeho tvrdenie ale historici odmietajú. Niekoľko židovských organizácii, ako napríklad Anti-Defamation League v Spojených štátoch a Múzeum Holokaustu Yad Vashem v Izraeli, aktivitu poľského ministra podporili. Vedúci historik z múzea Yad Vashem Israel Gutman ale upozornil na to, že ani Poľskom zmenený názov tábora presne nevyjadruje to, čo sa v ňom dialo. "Poľskej vláde navrhujem, aby bola do názvu tábora vsunutá fráza: miesto masového vyvražďovania židov," napísal Gutman v piatok v poľskom denníku Dziennik. "Takýto názov by si vyžadoval ďalší vysvetľujúci komentár, pretože Gutmanov návrh tiež nie je úplne pravdivý, " reagoval na jeho výzvu bývalý minister zahraničných vecí a väzeň z Osvienčimu Wladyslaw Bartoszewski. V tábore smrti totiž nezomierali iba židia, ale o život tam prišlo aj 22 000 Rómov, 80 000 poľských kresťanov a ďalších 15 000 zajatcov. "Nie je možné zahrnúť všetky tieto dramatické štatistiky do jedného pomenovania," povedal Bartoszewski a podporil návrh poľského ministra kultúry. "Je to dobrý návrh, pretože nedovoľuje, aby sa zabudlo na to, čo sa na poľskom území dialo počas druhej svetovej vojny," dodal Bartoszewski.

Tábor založili Nemci na mieste, kde predtým stáli bývalé poľské vojenské základne, na okraji mesta Osvienčim v južnom Poľsku. V nemčine je tento tábor známy ako Auschwitz. Keďže kapacitne nepostačoval, postupne sa jeho hranice rozrástli a pohltili blízku dedinu Birkenau. V plynových komorách, na následky chorôb a vyčerpania v ňom zomrelo asi 1,1 milióna mužov, žien a detí.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
DPB vlani prehĺbil stratu o 35,7 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Vo vlakoch na území SR minulý rok okradli 464 cestujúcich

V Poľsku sa začalo opäť diskutovať o Osvienčime - diskusné fórum čitateľov

a tento napis uz odstranili?24.4. 20:34:13