Pozornosť slovenských športových fanúšikov sa počas olympijských hier v Pekingu sústredí predovšetkým do areálu Šunji, v ktorom sa uskutočnia súťaže vo vodnom slalome. Novopostavený kanál ...
BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - Pozornosť slovenských športových fanúšikov sa počas olympijských hier v Pekingu sústredí predovšetkým do areálu Šunji, v ktorom sa uskutočnia súťaže vo vodnom slalome. Novopostavený kanál mnohí považujú za najťažší na svete. Výstavba areálu, v ktorom je aj zázemie pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie, sa začala v polovici roka 2005, po skončení olympijských súťaží bude areál slúžiť ako oddychová zóna pre obyvateľov severovýchodnej časti Pekingu.
Slovenskí vodní slalomári si už trate v Pekingu na sústredeniach niekoľkokrát vyskúšali. Olympijský víťaz z Atlanty 1996 a strieborný medailista zo Sydney 2000 a Atén 2004 Michal Martikán je známy tým, že má radšej náročné trate, olympijská voda by mu mohla vyhovovať. "Už niekoľkokrát som sa vyjadril, že je to najnáročnejšia slalomová trať. Po chybičke sa dajú stratiť sekundy. Bude to preto veľmi náročné. Na olympijských hrách nejde o zážitky z mesta, ale o to čo najlepšie sa pripraviť na preteky, podať čo najlepší výkon a odovzdať natrénované," hovorí Michal Martikán.
Pozornosť slovenských športových fanúšikov sa počas olympijských hier v Pekingu sústredí predovšetkým do areálu Šunji, v ktorom sa uskutočnia súťaže vo vodnom slalome. Novopostavený kanál mnohí považujú za najťažší na svete. Autor: Janka Harmadyová
Slovenskí vodní slalomári mohli v príprave využívať aj vodu v Čunove, ktorá sa podobá aspoň čiastočne pekinskej. Podľa Petra Cibáka si Slováci čiastočne nasimulovali pekinské podmienky. "Čunovo sa najviac podobá pekinskej divokosti, dokonca nám pustili vodu o 15 cm vyššie, ako je normálne. Pekinský kanál som dostal už celý pod kožu. Pred koncom je jeden obzvlášť ťažký skok, ktorý sa poriadne ani nedá natrénovať. Je tam veľmi silná voda, môže vás aj spláchnuť. Dá sa tam stratiť aj 5 - 6 sekúnd," uviedol Peter Cibák.
Elena Kaliská vstupuje do pekinskej divokej vody ako obhajkyňa olympijského prvenstva. V Aténach pred štyrmi rokmi sa jazdilo tiež na veľmi náročnej trati. "Myslela som si, že Atény sú najťažšie, ale tento areál to ešte prekonal. Budú to ťažké preteky, veľa bude závisieť na postavení bránok. S premenami vody sa bude treba popasovať," poznamenala Kaliská.
Opačný názor ako traja ďalší vodnoslalomárski olympionici majú súrodenci Peter a Pavol Hochschornerovci, ktorí sa môžu v Pekingu prípadným tretím víťazstvom zapísať do histórie vodného slalomu. Doteraz nikto víťazný hetrik nezaznamenal. "Nemyslím si, že je to najťažšia voda. Je to nový kanál, človek pri jeho návšteve má pocit náročnosti. Po piatich, šiestich dňoch jazdenia sa tam však už orientuje, je to už v pohode. Je užší ako kanál v Aténach, určite tam tečie menej vody. Podľa mňa je aténsky kanál najťažší, z prírodných vôd má tento prívlastok tá vo francúzskom Bourgu," hovorí Peter Hochschorner, ktorého ešte dopĺňa Pavol: "V Pekingu je voda viac členitá, zo začiatku sme jednotlivé úseky nepoznali. Teraz už máme trať naučenú, jazdí sa nám tam v pohode."