Rodiny krčiace sa v pivniciach, či v akýchkoľvek iných úkrytoch sú bežnou súčasťou dnešných dní v Pásme Gazy. Izrael začal v sobotu pozemnú operáciu proti palestínskej enkláve, nepoľavil ani v ...
GAZA 5. januára (WEBNOVINY) - Rodiny krčiace sa v pivniciach, či v akýchkoľvek iných úkrytoch sú bežnou súčasťou dnešných dní v Pásme Gazy. Izrael začal v sobotu pozemnú operáciu proti palestínskej enkláve, nepoľavil ani v leteckom bombardovaní, na čo militanti z Hamásu reagujú streľbou zo samopalov na lietadlá. Boje sa už odohrávajú na predmestí mesta Gaza, ktoré je prakticky celé bez elektriny, v tme sa pohybuje len niekoľko ozbrojencov z Hamásu, hovoria miestni obyvatelia.
Pre väčšinu populáciu ide o ďalšiu noc v pivnici, či v akejkoľvek miestnosti, kde by mohli prežiť bombardovanie. "Náš život je naplnený strachom. Vyzývame svet, aby sa nad nami zľutoval a ochránil nás pred izraelskou vojnou. Čo urobili naše deti zlé, že ich domy teraz bombardujú?" spýtal sa Abdelrahím Malaká, obyvateľ obkľúčeného hlavného mesta Pásma Gazy. "Všetci sme prestrašení, pretože môžeme kedykoľvek zomrieť. Videli sme ženu v našej štvrti, ako mávala bielou vlajkou, ale Izraelčania naďalej pokračovali v paľbe. Neviem, čo sa im stalo," cituje spravodajská agentúra AFP ďalšieho obyvateľa Gazy Abúho Abida al-Safádího. Ďalší Gazan Anís Husseín poznamenal: "Trasieme sa ako deti. Toto sa nedá tolerovať."
Mnoho domov v Gaze a na severe palestínskeho územia je opustených, žili v nich rodiny, ktoré mali kam pred bojmi ujsť. Tisíce domov je zničených, alebo poškodených natoľko, že sa pre mimoriadne chladné noci nedajú využívať. Desiatky rodín odišli na osobných a nákladných vozidlách počas dňa, niektorí z oblasti utekali pešo popri ceste. S malými deťmi v rukách smerovali do južných oblastí, kde je situácia pokojnejšia, popisuje situáciu v Pásme Gazy korešpondent AFP.
Obchody v Gaze sú zatvorené. Najmä preto, že nemajú nič, čo by mohli predať. Ľudia opúšťajú svoje úkryty len na to, aby nakúpili chlieb. Organizácia Spojených národov (OSN) však varuje, že v pásme funguje už len desať pekární, pretože je tu nedostatok múky a paliva na spustenie pecí. Svetový potravinový program (WFP) oznámil, že sa bude koncentrovať na posielanie vysokoproteínových sušeniek a mäsa v plechovkách, ktoré sa môžu jesť aj v chladenom stave. Takmer žiadny dom totiž nemá dostatok plynu, aby si v ňom mohli uvariť jedlo. Len vďaka záložným generátorom funguje hlavná nemocnica, problémy sú tu aj s kúrením. "Nemocnica varuje, že generátori majú blízko ku kolapsu," tvrdí OSN s tým, že palivo do generátorov by malo vystačiť už len na päť dní. Agentúra OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) uviedla, že do Pásma Gazy poslala 75 litrov paliva pre vodárenské spoločnosti, ale menej ako polovicu z tohto množstva sa podarilo rozdistribuovať, keďže vodiči kamiónov sa boja vyjsť na cesty.
Izrael napriek tvrdeniam medzinárodných humanitárnych organizácií stále tvrdí, že v Pásme Gazy ešte nie je "humanitárna kríza". Premiér Ehud Olmert na nedelňajšom stretnutí vlády vyhlásil, že jeho krajina nedovolí, aby kríza vznikla.
SITA/AFP