28. apríla 2016
Ilustračná snímka z pléna Národnej rady SR v Bratislave. Foto: TASR - Martin BaumannBratislava 28. apríla (TASR) - Poslanci Národnej rady SR spustili petíciu, ktorou chcú Veľkú Britániu podporiť v tom, aby nevystupovala z Európskej únie. Podpísať sa dá v parlamente a bude aj na sociálnej sieti Facebook. Informovali o nej na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Martin Klus (SaS), Katarína Cséfalvayová (#Sieť) a Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA). Pripojili sa aj Edita Pfundtner (Most-Híd) a Martina Šimkovičová (Sme rodina - Boris Kollár).
Klus upozornil, že vystúpenie Británie z EÚ by znamenalo veľké problémy pre celú Európu vrátane Slovenska. Pocítili by ich aj Slováci žijúci, študujúci a pracujúci vo Veľkej Británii.
"Ako občania SR a EÚ veríme v zotrvanie Veľkej Británie v EÚ. Veľká Británia je jej dôležitým členom a jej vystúpenie by znamenalo nemalé finančné, ale aj politické a spoločenské škody nielen pre Veľkú Britániu, ale aj ostatné členské štáty, Slovensko nevynímajúc," povedal Klus. Aj vzhľadom na krízy v únii je dôležité, aby zotrvanie Veľkej Británie v EÚ dalo ďalší impulz na jej rozvoj.
"Britov v EÚ chceme a stojíme o nich," odkázala Cséfalvayová. Zdôraznila potrebu proeurópskeho smerovania Slovenska. Zotrvanie Britov v únii považuje za dôležité najmä pre dve veci. A to kvôli Slovákom v Anglicku, ktorých sú tam podľa odhadov desiatky tisíc. Odchodom Britov by sa navyše podľa nej vytvoril nebezpečný precedens pre európsku jednotu. "
Pre myšlienku európskej integrity. Mohlo by to vážne ohroziť EÚ do budúcnosti," upozornila.
Podľa Viskupiča by odchod Britov z únie mohol mať devastačné dôsledky pre celú úniu. "
Možno práve tento moment by mohol spustiť domino efekt a preto naša výzva je, aby občania SR odkázali, že je aj naším bytostným záujmom, aby Veľká Británia v únii zostala," povedal poslanec. Dodal, že iniciatíva ide naprieč celý politickým spektrom okrem ĽSNS.
"Je dôležité, aby sme sa v proeuróspkej orientácii zhodli v čo najširšom počte poslancov a občanov SR," doplnila Cséfalvayová.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR