Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. septembra 2013

V Parku tmavej oblohy zberajú dáta o premenných hviezdach



Na snímke kupola s Vihorlatským národným teleskopom v areáli observatória 8. septembra 2013.



Zdieľať
Na snímke kupola s Vihorlatským národným teleskopom v areáli observatória 8. septembra 2013. Foto: TASR/Tomáš Doboš
Kolonica 8. septembra (TASR) - V lesoch za obcou Kolonica v okrese Snina sa ukrýva jedno z najvýznamnejších astronomických pracovísk na území Slovenska. Tamojšie observatórium, ktoré je vysunutým pracoviskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom, sa zaoberá skúmaním takzvaných premenných hviezd. Od zeme ich delia stovky až tisícky svetelných rokov.


"Z materiálneho hľadiska disponujeme veľmi dobrou pozorovacou technikou. Ide predovšetkým o Vihorlatský národný teleskop - najväčší ďalekohľad na území Slovenska s priemerom zrkadla jeden meter. Pracujeme však aj s piatimi ďalšími ďalekohľadmi strednej triedy, ktoré sa podieľajú na zberaní dát o premenných hviezdach každú jasnú noc," informoval TASR riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne Igor Kudzej.

Premenné hviezdy sú podľa jeho slov typické tým, že menia v určitých časových okamihoch svoj jas. Tento fenomén spôsobujú fyzikálne procesy v ich vnútri, ale aj vzájomné prekrývanie viacerých hviezd. "V súčasnosti sa zaoberáme napríklad intermediálnymi polarami, sú to zvláštne dvojhviezdy, ktoré sú známe anomáliami magnetického poľa," poznamenal riaditeľ.

Teleskop unikátnych rozmerov, ktorý chráni kupola Astronomického observatória na Kolonickom sedle, nie je jeho majetkom. Na sklonku 90 rokov ho na základe zmluvy o vedecko-technickej spolupráci získala hvezdáreň od Astronomického observatória z ukrajinskej Odesy. Zahraničné pracovisko jej spomínaný ďalekohľad zapožičalo na obdobie 99 rokov. Vzhľadom na to, že financie potrebné na jeho prevoz a následnú montáž získala hvezdáreň zo sponzorských darov prevažne z vihorlatského regiónu, teleskop získal prívlastok Vihorlatský národný.

Na snímke interiér planetária v areáli observatória na Kolonickom sedle 8. septembra 2013. Foto: TASR/Tomáš Doboš
Nielen unikátna pozorovacia technika predurčuje observatórium za Sninou k získavaniu unikátnych dát o vesmíre. Sú to bezpochyby aj prírodné pomery na pomedzí Bukovských a Vihorlatských vrchov, kde je toto pracovisko situované. "Nachádza sa v Parku tmavej oblohy Poloniny, ktorý sme založili v roku 2010. Disponuje čistou a priehľadnou atmosférou s absenciou plynoprachových zložiek a najnižším svetelným znečistením na Slovensku. Pracujeme teda s krásnym hviezdnatým nebom na tmavej oblohe," podotkol Kudzej.

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle nie je v žiadnom prípade uzavretým pracoviskom, kde noha bežného smrteľníka nevkročí. Počas roka je naopak prístupné širokej verejnosti čím plní z pohľadu astronómie významnú popularizačnú a edukačnú funkciu. Rozvoju "astroturistiky" v regióne významne napomáha aj nové planetárium, ktoré je v prevádzke v areáli observatória od roku 2012. Hvezdáreň ho postavila z prostriedkov Európskej únie. "Našich návštevníkov vieme uspokojiť aj v prípade nepriaznivého počasia. Ak teda nemôžu vidieť "živú" oblohu, premietneme im ju cez projekciu planetária," uzavrel Kudzej.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Až 180-kilový muž spadol z postele a týždeň ležal bezvládne na zemi
<< predchádzajúci článok
Izrael vypustil do vesmíru svoj najväčší satelit