Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. októbra 2007

V Paríži so Sarkozym o vzťahoch, eure a schengene



Bilaterálne slovensko-francúzske vzťahy, prípravy Slovenska na vstup do Európskej menovej únie a schengenského priestoru, otázky energetickej politiky Európskej únie (EÚ) a priority francúzskeho ...



Zdieľať

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Bilaterálne slovensko-francúzske vzťahy, prípravy Slovenska na vstup do Európskej menovej únie a schengenského priestoru, otázky energetickej politiky Európskej únie (EÚ) a priority francúzskeho predsedníctva v EÚ v druhom polroku 2008 by mali byť témami utorkového rozhovoru predsedu vlády SR Roberta Fica s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym v parížskom Elyzejskom paláci. Bude to prvá pracovná cesta premiéra Fica vo Francúzsku od jeho nástupu do funkcie, informoval Mirko Hroch z Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.

Vzťahy s Francúzskom ako jednou zo zakladajúcich členských krajín EÚ, členskou krajinou NATO a stálym členom Bezpečnostnej rady OSN predstavujú jednu z hlavných bilaterálnych priorít slovenskej zahraničnej politiky. Aj keď bilaterálne vzťahy nie sú zaťažené žiadnymi problémami, napriek intenzívnemu a opakovanému úsiliu najvyšších predstaviteľov SR doteraz francúzsky prezident a predseda vlády našu krajinu nenavštívili. Podľa údajov Národnej banky SR je Francúzsko 9. najvýznamnejší zahraničný investor v SR spomedzi členských štátov EÚ. Francúzske podniky od roku 2000 investovali v SR viac ako päť miliárd eur, na Slovensku bolo v decembri 2006 registrovaných vyše 309 spoločností, kde kapitálový podiel francúzskeho vlastníka presiahol 10%. Podiel slovenského dovozu z Francúzskej republiky je 3,2 percenta, vývozu 4,3 percenta. Obe krajiny spolupracujú aj v oblasti kultúry a školstva.

Nicolas Sarkozy prevzal prezidentskú funkciu 16. mája 2007. Do riadenia štátu i do politického života priniesol prvky modernosti a v súlade s predvolebnými sľubmi spoluprácu s osobnosťami politického stredu a ľavice. Hlavným cieľom novej vlády je reformami dosiahnuť plnú zamestnanosť a zvýšenie ekonomického rastu, nastoliť rozpočtovú rovnováhu najneskôr v roku 2012 a znížiť štátny dlh na 60 percent HDP. Absolútnou prioritou európskej politiky prezidenta Sarkozyho je posilňovanie EÚ. Pre Francúzsko je prioritou vyriešenie inštitucionálnych otázok ako nevyhnutného predpokladu pre efektívnejšie a demokratickejšie fungovanie inštitúcií v rozšírenej EÚ. V rámci prípravy na francúzske predsedníctvo v EÚ navštívi Sarkozy alebo premiér Francois Fillon do 1. júla 2008 všetky členské krajiny EÚ, aby svojich partnerov informovali o prioritách predsedníctva, ktorými budú imigrácia, energetika, životné prostredie a zámer dosiahnuť pokrok v oblasti európskej obrannej politiky.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SDKÚ-DS začala petíciu proti zásahom do penzijného systému
<< predchádzajúci článok
Moslimovia si chcú zlepšiť imidž