Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júla 2015

V OSN opakovane odložili diskusiu o návrhu rezolúcie o Srebrenici



Ilustračné foto. Foto: TASR/AP



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP


New York/Sarajevo/Belehrad 7. júla (TASR) - Diskusiu členov Bezpečnostnej rady OSN o kontroverzne vnímanom návrhu rezolúcie k 20. výročiu masakry v Srebrenici dnes už dvakrát odložili. Ako s odvolaním sa na novozélandského veľvyslanca pri OSN Gerada van Bohemena informovala agentúra Tanjug, diskusia by sa mala uskutočniť o 21.00 h SELČ.

Pôvodný termín otvorenia diskusie posunuli podľa informácií srbských médií najskôr o hodinu, neskôr o ďalšie štyri hodiny.

Čína ako stály člen BR OSN podľa srbskej verejnoprávnej televízie RTS navrhla, aby sa o návrhu rezolúcie hlasovalo až po tom, čo členské krajiny grémia dosiahnu konsenzus o jej obsahu. Zatiaľ je však nie je jasné, či práve toto bol aj dôvod odloženia diskusie.

Pracovná verzia rezolúcie, ktorou by sa BR OSN mala zaoberať ešte dnes večer, jednoznačne definuje zločiny spáchané v Srebrenici v roku 1995 ako genocídu voči bosnianskym Moslimom. Vyzýva tiež na pripomínanie si týchto dejinných skutočností, aby sa podobná udalosť už nikdy nezopakovala.

Britský návrh rezolúcie, ktorý vyvolal v Belehrade i medzi bosnianskymi Srbmi nevôľu a je vnímaný ako protisrbský, podporuje podľa informácií srbských i bosnianskych médií osem členských krajín BR OSN; popri stálych členoch Francúzsku, USA a predkladateľskej krajine sú to ešte Čad, Jordánsko, Litva, Malajzia a Nový Zéland.

Šéf srbskej diplomacie Ivica Dačič dnes nevylúčil, že by rezolúcia mohla poslúžiť na vytvorenie predpokladov pre rozpustenie menšej z bosnianskych entít.

Srbský prezident Tomislav Nikolič sa počas uplynulého víkendu obrátil so žiadosťou o veto v BR OSN na ruského prezidenta Vladimira Putina. Zatiaľ nie je známe, či Rusko, na ktoré sa Srbsko obrátilo s apelom, aby znemožnilo prijatie rezolúcie, bude hlasovať proti alebo využije svoje právo veta.

Za masakru v Srebrenici sa už pred Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) zodpovedalo viacero dôstojníkov bosnianskosrbských ozbrojených síl, ako aj niekdajší bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič a vrchný veliteľ Ratko Mladič. V Srebrenici a jej okolí prišlo o život okolo 8000 bosnianskych Moslimov, ktorých páchatelia pochovali vo viacerých masových hroboch.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Grécke banky sa pravdepodobne tento týždeň neotvoria
<< predchádzajúci článok
Pri náletoch koaličných síl v Jemene zahynulo takmer 180 ľudí