Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. decembra 2010

V Osle dnes odovzdajú Nobelovu cenu mieru



Čínski disidenti žijúci v exile, veľvyslanci, nórska kráľovská rodina a ďalší hodnostári sa zúčastnia na ceremónii odovzdávania Nobelovej ceny mieru. To, že ocenenie má ...



Zdieľať
liou Liou Siao-poFoto: SITA/APOSLO 10. decembra (WEBNOVINY) - Čínski disidenti žijúci v exile, veľvyslanci, nórska kráľovská rodina a ďalší hodnostári sa zúčastnia na ceremónii odovzdávania Nobelovej ceny mieru. To, že ocenenie má dostať čínsky väznený aktivista Liou Siao-po rozhnevalo Čínu a vyvolalo diplomatické napätie medzi Pekingom a západnými mocnosťami. Na piatkovej slávnosti udelenia Nobelovej ceny v Osle sa zúčastní väčšina krajín, ktoré majú svojich veľvyslancov v nórskej metropole. Neúčasť potvrdila takmer dvadsiatka z nich vrátane Srbska či Ruska. Ich zástupcovia tak nebudú svedkom historicky druhého prípadu neodovzdania ceny, keďže Liou sedí vo väzení a jeho najbližšia rodina nemôže opustiť krajinu. Víťaza symbolicky zastúpi prázdna stolička, jeho fotka a prečítanie úryvku z jednej jeho prác.


Nobelov výbor podporovaný drvivou väčšinou európskych krajín a USA sa ešte vo štvrtok snažil napätie upokojovať. Jeho predseda Thorbjorn Jagland do Pekingu odkázal, že udelenie prestížnej ceny čínskemu disidentovi nie je krokom proti najľudnatejšej krajine sveta, ba práve naopak. Čína však takéto tvrdenia odmieta a trvá na tom, že Liou Siao-po je zločinec a udelenie prestížnej ceny do jeho rúk je nepriateľským krokom s cieľom napadnúť komunistický režim.

Liouovi, 54-ročnému čínskemu spisovateľovi a univerzitnému profesorovi, udelil Nobelov výbor Nobelovu cenu mieru za rok 2010 "za dlhý a nenásilný boj za základné ľudské práva v Číne". Čínsky komunistický aparát ho odsúdil v roku 2009 na 11 rokov väzenia za vydanie Charty 08, manifestu reforiem, ktorý je obdobou československej Charty 77, a podpísalo ju 300 čínskych intelektuálov, akademikov a spisovateľov. Za mrežami v minulosti strávil 20 mesiacov po tom, ako sa v roku 1989 zúčastnil na krvavých študentských demonštráciách na Námestí nebeského pokoja.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Študenti napadli kráľovský Rolls-Royce princa Charlesa
<< predchádzajúci článok
V Iráne prepustili ženu odsúdenú na smrť ukameňovaním