Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2014

V novom europarlamente zasadne takmer polovica nových poslancov



Vlajky EÚ pred budovou europarlamentu.



Zdieľať
Vlajky EÚ pred budovou europarlamentu. Foto: TASR/AP
Brusel 10. júna (TASR) - Takmer polovicu poslancov v novozvolenom Európskom parlamente (EP) budú tvoriť nováčikovia. Hneď po 1. júli, keď začne plynúť nové päťročné obdobie europarlamentu, čaká starších aj nových poslancov zaraďovanie do parlamentných výborov.


Výbory zohrávajú kľúčovú úlohu pri tvorbe politiky EÚ, pretože ich členovia sú zodpovední za prípravu pozícií EP voči novým legislatívnym návrhom Európskej komisie. V doterajšom zložení EP bolo 20 stálych výborov, ktoré pokrývali celú škálu kompetencií EU od medzinárodného obchodu až po ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť.

Parlament môže okrem toho zriadiť vyšetrovacie a zvláštne výbory. Veľkosť výborov sa výrazne líši, pričom ich zloženie odráža postavenie každej politickej skupiny v europarlamente ako celku.

Politické skupiny v EP začali so svojou činnosťou už krátko po oznámení výsledkov eurovolieb. Ich lídri a vyjednávači začali intenzívne politické rokovania najmä s poslancami nových politických strán, ktoré sa dostali do EP, ale aj medzi už etablovanými stranami. Šéfovia jednotlivých frakcií chcú prostredníctvom rozhovorov posilniť vplyv svojich skupín a získať tak čo najlepšiu pozíciu pred rozdeľovaním funkcií vo vedení europarlamentu a pri rozdeľovaní výborov.

Zo 751 poslancov zvolených na obdobie 2014-2019 je skoro polovica nových - presne 371. Odrážajú to aj výsledky eurovolieb na Slovensku, keď 6 z 13 novozvolených europoslancov zasadne v zákonodarnom zbore EÚ po prvý raz.

Medzi novými europoslancami je viacero ministrov z členských štátov EÚ, vysokých predstaviteľov EÚ ako napríklad bývalá predsedníčka Výboru regiónov Mercedes Bressová. Do EP sa dostali aj siedmi úradujúci eurokomisári, ktorí musia predsedovi EK Josému Manuelovi Barrosovi čo najskôr oznámiť, či majú záujem o dokončenie svojho mandátu v exekutíve EÚ, alebo sa zaradia medzi europoslancov.

Európsky internetový denník EurActiv uviedol, že zo 751 členov EP je 91 vo veku mladšom než 40 rokov. Ich počet je o niečo nižší, ako v priebehu predchádzajúceho volebného obdobia, ale mladí poslanci by ako organizovaná skupina predstavovali tretiu najväčšiu politickú skupinu v EP, upozornil riaditeľ projektu EU40 Adam Mouchtar.

Skupina EU40 v europarlamente si kladie za cieľ združovať mladých poslancov, avšak nie je otvorená pre všetkých z nich. Odmieta prijať členov radikálnych ultrapravicových zoskupení s výnimkou tých, ktorí "rešpektujú základné demokratické princípy" a nesnažia sa rozbiť EÚ.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V prípade útoku na bar Mariatchi vzniesli ďalšie obvinenie
<< predchádzajúci článok
Spolužiaci sa s tragicky zosnulými dievčatami rozlúčia v piatok