|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Sobota 18.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Bohdana
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
V neistých časoch môžete veľa zarobiť, ale aj stratiť
Ak je na trhoch vysoká volatilita, potenciál zisku od 10 do 15% ročne je nižší ako možná strata, tvrdí v rozhovore pre BANKY.sk Andrej Hronec, riaditeľ odboru finančných a kapitálových trhov VÚB ...
Zdieľať
BRATISLAVA 9. februára (WBN/PR) - Ak je na trhoch vysoká volatilita, potenciál zisku od 10 do 15% ročne je nižší ako možná strata, tvrdí v rozhovore pre BANKY.sk Andrej Hronec, riaditeľ odboru finančných a kapitálových trhov VÚB banky.
V súčasnosti svetové akciové trhy, aj trhy s menami zažívajú veľkú neistotu. Pohyby na nich sú veľmi nestále, kolísavé a neočakávané. Aký investičný produkt VÚB banky by ste v týchto neistých časoch odporúčali klientom?
Keďže na trhoch je veľká volatilita, môžete veľmi dobre zarobiť, ale aj prerobiť. Dejú sa netradičné veci. Začalo to v minulom roku Ukrajinou, teraz v januári trhy prekvapila Švajčiarska centrálna banka, keď zrušila strop kurzu franku k euru. Americké akcie rastú už šiesty rok a je otázne dokedy to môže trvať. Preto som toho názoru, že aj keď existuje potenciál zisku na akciách od 10 do 15% ročne, riziko možnej straty je aktuálne vyššie.
Naznačujete, že akcie sú už na vrchole a môžu začať padať?
Myslím, že treba byť obozretný, i keď nevylučujem, že akcie môžu ísť ešte 10 až 15% hore. To hovorím o európskych a amerických akciách. V Číne a Indii môžete zarobiť za rok aj 50%, ale miera rizika je tam vyššia.
Dá sa v týchto neistých časoch urobiť klientovi investičná predikcia na celý rok 2015?
Analytici sú platení za to, aby takú predpoveď vedeli urobiť. Ale samozrejme predikciu na celý rok môžu každý štvrťrok mierne upraviť, aby bola reálna a aj to robia.
Ak by chcel niekto dnes nakúpiť veľmi lacnú ropu, s tým, že ráta, že jej cena skôr či neskôr stúpne, odporučili by ste mu to?
Už sme tu taký veľký prepad ceny ropy mali na konci 90. rokov, keď bola za 15 dolárov a predikcie boli, že klesne na 5 dolárov. Napokon sa ceny spamätali a relatívne rýchlo narástli. Teraz nevylučujem, že ceny ešte padnú nižšie, lebo ponuka je veľká a dopyt mierny. Lenže ropné firmy z USA majú náklady na ťažbu oveľa vyššie ako arabské krajiny a už sú náznaky, že za takú cenu, aká je dnes, sa im už neoplatí predávať. Niektoré ťažiarske firmy už aj krachujú a sú predikcie, že v prvej polovici budúceho roka už bude dopyt vyšší ako ponuka a ceny ropy pôjdu hore.
Ak chce váš klient investovať do ropy, ako to môže urobiť?
Môže kúpiť akcie nejakej ťažiarenskej spoločnosti. Priamo nakupovať ropu cez tzv. futures VÚB banka neumožňuje.
Zlato je známe ako bezpečná investícia. Oplatí sa teraz, v neistých časoch ho nakupovať?
Určite by mal investor mať časť peňazí napríklad 5 až 10% aj v zlate v rámci rozloženia rizika. Jednak cena zlata nie je veľmi naviazaná na iné aktíva na trhu a posledné tri roky padala. Minulý rok sa jeho cena stabilizovala a tento rok mierne stúpa. Vo svete máte geopolitické riziká, ktoré môžu posilniť cenu tohto vzácneho kovu. Napríklad strach, že Grécko vystúpi z eurozóny, alebo že vojna na Ukrajine sa bude predlžovať. Navyše niektoré ťažiarenske firmy majú problémy produkovať zlato za dnešnú cenu a môžu utlmiť ťažbu, čím sa zníži ponuka a cena porastie.
V poslednom čase niektoré centrálne banky začali zlato sťahovať z domovských krajín. Prečo to robia?
Banky sa k tomu veľmi nechcú vyjadrovať, a preto vznikajú špekulácie, či ich zlaté rezervy sú skutočné alebo už iba fiktívne. Napríklad Federálny rezervný systém v USA si už niekoľko desaťročí nedal urobiť audit svojich zlatých rezerv. Takže sú pochybnosti, či to zlato tam skutočne je.
Vaši klienti si môžu kúpiť zlato v akej forme?
Nakupujú zvyčajne fyzické zlato ako zlaté mince či tehličky. Najnižšia investícia je nákup jednej unce teda asi 1290 dolárov. Klienti môžu investovať aj do fondov, kde je zlato. Kúpite si vlastne pohľadávku na zlato, ale tam je už vyššie riziko z pohľadu krytia reálnym fyzickým zlatom. Do fyzického zlata môžu investovať len naši privátni klienti.
Dlhopisy sú tiež považované za málo rizikovú investíciu. Lenže v časoch nízkych úrokov sú aj na nich nízke výnosy. Oplatilo by sa investovať do dlhopisov rizikovejších štátov ako Grécko či Rusko s vidinou vyšších výnosov?
Investori sa správajú racionálne. Ak výnosy na dlhopisoch klesajú, hľadajú rizikovejšiu investíciu s vyšším výnosom. Teda buď kupujú dlhopisy s dlhšou splatnosťou alebo rizikovejšie štáty. Na nemeckých dlhopisom dnes nezarobíte veľa, lebo úroky sú pod 1% aj na 30 ročných splatnostiach, ale na gréckych dlhopisoch sú úroky aktuálne až 20% pri 3 ročnej splatnosti. Lenže pri Grécku máte riziko, že vám dlhy nesplatí alebo splatí iba časť, ak dôjde k odpísaniu dlhu. Navyše ak by Grécko vystúpilo z eurozóny, vaša investícia sa určite znehodnotí.
Pri Rusku máte tiež výnosy vysoké okolo 14-16%, ale je tam riziko, že rubeľ bude ďalej oslabovať a ekonomika krajiny upadne do recesie. Vtedy môžete veľa stratiť. Na druhej strane môžete aj veľa zarobiť.
Ak má váš klient voľných 10 000 eur, kam by ich mal investovať, ak má sklon k riziku a chcel by ročné výnosy od 10 do 20%. Čo by ste mu odporúčali?
Prvá možnosť by bola nakúpiť dlhopisy rozvíjajúcej sa krajiny alebo firmy z tohto regiónu, pretože tam sú vyššie výnosy. Druhá alternatíva je investovať do akcií cez nejaký akciový fond. Odporúčal by som rozložiť riziko na dlhopisy, akcie aj zlato.
Bohatší klienti, ktorí sú ochotní podstúpiť vyššie riziko s cieľom zaujímavejšieho zhodnotenia môžu využiť podielové fondy s vyššou expozíciou na akciové trhy. Pozitívny výhľad na globálne akciové trhy je v poslednom čase podporený krokmi ECB, ktorá koncom januára oznámila spustenie programu nákupov štátnych dlhopisov, čím podporila rast rizikových aktív v Európe. Vyhliadky sú sľubné aj v prípade amerických indexov a tiež v krajine vychádzajúceho slnka, kde tamojšia centrálna banka takisto stimuluje ekonomický rast uvoľnenou menovou politikou. Z ponúkaných fondov v rámci VÚB Asset Managementu je pre tento typ klienta vhodný aktívne spravovaný fond Active Magnifica spoločne s pasívnou investičnou stratégiou v podobe fondu Dynamické portfólio.
Ako sa dá vo VÚB investovať, ak nemám desiatky tisíc eur, ale iba tisícku alebo aj menej? Čo ponúkate takýmto drobným investorom?
Menším investorom odporúčam vložiť peniaze do podielových fondov. Pokiaľ ste skôr konzervatívny typ klienta, môžete si vybrať podielový fond, ktorý investuje predovšetkým do štátnych dlhopisov bezpečných krajín, resp. dlhopisov spoločností s dostatočne veľkou trhovou kapitalizáciou a malú časť maximálne 10% do akcií.
Doplnkovú stratégiu pre konzervatívneho investora môže predstavovať tiež Active Bond Fund, ktorého portfólio obsahuje okrem bezpečných dlhopisov aj korporátne dlhopisy z investičného, resp. neinvestičného pásma a tiež dlhové cenné papiere rozvíjajúcich sa krajín. V tomto prípade klient získava potenciál vyššieho zhodnotenia, avšak za cenu vyšších cenových výkyvov.
Oplatí sa v časoch nízkych úrokov sporiť si na termínovaných vkladoch?
Ak chce niekto dobre spávať, určite by som dal úspory na termínované vklady, i keď sú tam dnes veľmi nízke úroky. Oplatia sa aj sporiace účty, ktoré sa úrokovo vyrovnajú viazaným vkladom, ale tieto peniaze nie sú väčšinou viazané a sú rýchlejšie k dispozícii.
V akých produktoch sa dá sporiť aj investovať zároveň?
Máme produkty vo VÚB Asset Managementu, na ktorých sporíte a časť úspor sa investuje do podielových fondov. Tu je dôležitá pravidelnosť sporenia. Z nášho produktového portfólia spadá do tejto kategórie napríklad Konzervatívne portfólio, pri ktorom máte možnosť zvoliť si tiež pravidelné sporenie v mesačných intervaloch. Práve sporiace schémy sú vhodným produktom pre klientov, ktorí chcú investovať dlhodobo, zabezpečiť si určitú rezervu na nepredvídané udalosti a zároveň nemajú čas neustále sledovať vývoj na finančných trhoch.
Aký je najobľúbenejší investičný produkt vo VÚB banke?
Konzervatívni klienti preferujú stále termínované vklady a sporiace účty. Tí odvážnejší idú do podielových fondov.
Aké poplatky klientov čakajú pri investovaní?
Poplatky závisia od druhu fondu a od objemu investície. Čím je fond jednoduchší, tým sú nižšie. Ak je fond zložitejší na správu, poplatky stúpajú. Základné poplatky sú za vstup a správu fondu. Nemáme poplatok za výstup z fondov. V niektorých fondoch máte aj poplatok za úspech, ale my si ho neúčtujeme.
Sú investície vašich klientov nejako chránené voči strate? Môže klient stratiť všetko?
Ak investujete do akciových či dlhopisových fondov, nikto vám negarantuje, že neprerobíte. Štát vás ochráni z garančného fondu len v prípade, ak firma, cez ktorú investujete, skrachuje. Inak pri investovaní beriete na seba riziko, že môžete aj stratiť.
Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.
V súčasnosti svetové akciové trhy, aj trhy s menami zažívajú veľkú neistotu. Pohyby na nich sú veľmi nestále, kolísavé a neočakávané. Aký investičný produkt VÚB banky by ste v týchto neistých časoch odporúčali klientom?
Keďže na trhoch je veľká volatilita, môžete veľmi dobre zarobiť, ale aj prerobiť. Dejú sa netradičné veci. Začalo to v minulom roku Ukrajinou, teraz v januári trhy prekvapila Švajčiarska centrálna banka, keď zrušila strop kurzu franku k euru. Americké akcie rastú už šiesty rok a je otázne dokedy to môže trvať. Preto som toho názoru, že aj keď existuje potenciál zisku na akciách od 10 do 15% ročne, riziko možnej straty je aktuálne vyššie.
Naznačujete, že akcie sú už na vrchole a môžu začať padať?
Myslím, že treba byť obozretný, i keď nevylučujem, že akcie môžu ísť ešte 10 až 15% hore. To hovorím o európskych a amerických akciách. V Číne a Indii môžete zarobiť za rok aj 50%, ale miera rizika je tam vyššia.
Dá sa v týchto neistých časoch urobiť klientovi investičná predikcia na celý rok 2015?
Analytici sú platení za to, aby takú predpoveď vedeli urobiť. Ale samozrejme predikciu na celý rok môžu každý štvrťrok mierne upraviť, aby bola reálna a aj to robia.
Ak by chcel niekto dnes nakúpiť veľmi lacnú ropu, s tým, že ráta, že jej cena skôr či neskôr stúpne, odporučili by ste mu to?
Už sme tu taký veľký prepad ceny ropy mali na konci 90. rokov, keď bola za 15 dolárov a predikcie boli, že klesne na 5 dolárov. Napokon sa ceny spamätali a relatívne rýchlo narástli. Teraz nevylučujem, že ceny ešte padnú nižšie, lebo ponuka je veľká a dopyt mierny. Lenže ropné firmy z USA majú náklady na ťažbu oveľa vyššie ako arabské krajiny a už sú náznaky, že za takú cenu, aká je dnes, sa im už neoplatí predávať. Niektoré ťažiarske firmy už aj krachujú a sú predikcie, že v prvej polovici budúceho roka už bude dopyt vyšší ako ponuka a ceny ropy pôjdu hore.
Ak chce váš klient investovať do ropy, ako to môže urobiť?
Môže kúpiť akcie nejakej ťažiarenskej spoločnosti. Priamo nakupovať ropu cez tzv. futures VÚB banka neumožňuje.
Zlato je známe ako bezpečná investícia. Oplatí sa teraz, v neistých časoch ho nakupovať?
Určite by mal investor mať časť peňazí napríklad 5 až 10% aj v zlate v rámci rozloženia rizika. Jednak cena zlata nie je veľmi naviazaná na iné aktíva na trhu a posledné tri roky padala. Minulý rok sa jeho cena stabilizovala a tento rok mierne stúpa. Vo svete máte geopolitické riziká, ktoré môžu posilniť cenu tohto vzácneho kovu. Napríklad strach, že Grécko vystúpi z eurozóny, alebo že vojna na Ukrajine sa bude predlžovať. Navyše niektoré ťažiarenske firmy majú problémy produkovať zlato za dnešnú cenu a môžu utlmiť ťažbu, čím sa zníži ponuka a cena porastie.
V poslednom čase niektoré centrálne banky začali zlato sťahovať z domovských krajín. Prečo to robia?
Banky sa k tomu veľmi nechcú vyjadrovať, a preto vznikajú špekulácie, či ich zlaté rezervy sú skutočné alebo už iba fiktívne. Napríklad Federálny rezervný systém v USA si už niekoľko desaťročí nedal urobiť audit svojich zlatých rezerv. Takže sú pochybnosti, či to zlato tam skutočne je.
Vaši klienti si môžu kúpiť zlato v akej forme?
Nakupujú zvyčajne fyzické zlato ako zlaté mince či tehličky. Najnižšia investícia je nákup jednej unce teda asi 1290 dolárov. Klienti môžu investovať aj do fondov, kde je zlato. Kúpite si vlastne pohľadávku na zlato, ale tam je už vyššie riziko z pohľadu krytia reálnym fyzickým zlatom. Do fyzického zlata môžu investovať len naši privátni klienti.
Dlhopisy sú tiež považované za málo rizikovú investíciu. Lenže v časoch nízkych úrokov sú aj na nich nízke výnosy. Oplatilo by sa investovať do dlhopisov rizikovejších štátov ako Grécko či Rusko s vidinou vyšších výnosov?
Investori sa správajú racionálne. Ak výnosy na dlhopisoch klesajú, hľadajú rizikovejšiu investíciu s vyšším výnosom. Teda buď kupujú dlhopisy s dlhšou splatnosťou alebo rizikovejšie štáty. Na nemeckých dlhopisom dnes nezarobíte veľa, lebo úroky sú pod 1% aj na 30 ročných splatnostiach, ale na gréckych dlhopisoch sú úroky aktuálne až 20% pri 3 ročnej splatnosti. Lenže pri Grécku máte riziko, že vám dlhy nesplatí alebo splatí iba časť, ak dôjde k odpísaniu dlhu. Navyše ak by Grécko vystúpilo z eurozóny, vaša investícia sa určite znehodnotí.
Pri Rusku máte tiež výnosy vysoké okolo 14-16%, ale je tam riziko, že rubeľ bude ďalej oslabovať a ekonomika krajiny upadne do recesie. Vtedy môžete veľa stratiť. Na druhej strane môžete aj veľa zarobiť.
Ak má váš klient voľných 10 000 eur, kam by ich mal investovať, ak má sklon k riziku a chcel by ročné výnosy od 10 do 20%. Čo by ste mu odporúčali?
Prvá možnosť by bola nakúpiť dlhopisy rozvíjajúcej sa krajiny alebo firmy z tohto regiónu, pretože tam sú vyššie výnosy. Druhá alternatíva je investovať do akcií cez nejaký akciový fond. Odporúčal by som rozložiť riziko na dlhopisy, akcie aj zlato.
Bohatší klienti, ktorí sú ochotní podstúpiť vyššie riziko s cieľom zaujímavejšieho zhodnotenia môžu využiť podielové fondy s vyššou expozíciou na akciové trhy. Pozitívny výhľad na globálne akciové trhy je v poslednom čase podporený krokmi ECB, ktorá koncom januára oznámila spustenie programu nákupov štátnych dlhopisov, čím podporila rast rizikových aktív v Európe. Vyhliadky sú sľubné aj v prípade amerických indexov a tiež v krajine vychádzajúceho slnka, kde tamojšia centrálna banka takisto stimuluje ekonomický rast uvoľnenou menovou politikou. Z ponúkaných fondov v rámci VÚB Asset Managementu je pre tento typ klienta vhodný aktívne spravovaný fond Active Magnifica spoločne s pasívnou investičnou stratégiou v podobe fondu Dynamické portfólio.
Ako sa dá vo VÚB investovať, ak nemám desiatky tisíc eur, ale iba tisícku alebo aj menej? Čo ponúkate takýmto drobným investorom?
Menším investorom odporúčam vložiť peniaze do podielových fondov. Pokiaľ ste skôr konzervatívny typ klienta, môžete si vybrať podielový fond, ktorý investuje predovšetkým do štátnych dlhopisov bezpečných krajín, resp. dlhopisov spoločností s dostatočne veľkou trhovou kapitalizáciou a malú časť maximálne 10% do akcií.
Doplnkovú stratégiu pre konzervatívneho investora môže predstavovať tiež Active Bond Fund, ktorého portfólio obsahuje okrem bezpečných dlhopisov aj korporátne dlhopisy z investičného, resp. neinvestičného pásma a tiež dlhové cenné papiere rozvíjajúcich sa krajín. V tomto prípade klient získava potenciál vyššieho zhodnotenia, avšak za cenu vyšších cenových výkyvov.
Oplatí sa v časoch nízkych úrokov sporiť si na termínovaných vkladoch?
Ak chce niekto dobre spávať, určite by som dal úspory na termínované vklady, i keď sú tam dnes veľmi nízke úroky. Oplatia sa aj sporiace účty, ktoré sa úrokovo vyrovnajú viazaným vkladom, ale tieto peniaze nie sú väčšinou viazané a sú rýchlejšie k dispozícii.
V akých produktoch sa dá sporiť aj investovať zároveň?
Máme produkty vo VÚB Asset Managementu, na ktorých sporíte a časť úspor sa investuje do podielových fondov. Tu je dôležitá pravidelnosť sporenia. Z nášho produktového portfólia spadá do tejto kategórie napríklad Konzervatívne portfólio, pri ktorom máte možnosť zvoliť si tiež pravidelné sporenie v mesačných intervaloch. Práve sporiace schémy sú vhodným produktom pre klientov, ktorí chcú investovať dlhodobo, zabezpečiť si určitú rezervu na nepredvídané udalosti a zároveň nemajú čas neustále sledovať vývoj na finančných trhoch.
Aký je najobľúbenejší investičný produkt vo VÚB banke?
Konzervatívni klienti preferujú stále termínované vklady a sporiace účty. Tí odvážnejší idú do podielových fondov.
Aké poplatky klientov čakajú pri investovaní?
Poplatky závisia od druhu fondu a od objemu investície. Čím je fond jednoduchší, tým sú nižšie. Ak je fond zložitejší na správu, poplatky stúpajú. Základné poplatky sú za vstup a správu fondu. Nemáme poplatok za výstup z fondov. V niektorých fondoch máte aj poplatok za úspech, ale my si ho neúčtujeme.
Sú investície vašich klientov nejako chránené voči strate? Môže klient stratiť všetko?
Ak investujete do akciových či dlhopisových fondov, nikto vám negarantuje, že neprerobíte. Štát vás ochráni z garančného fondu len v prípade, ak firma, cez ktorú investujete, skrachuje. Inak pri investovaní beriete na seba riziko, že môžete aj stratiť.
Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.