Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. septembra 2006

V nedeľu bude Svetový deň srdca



Na poslednú septembrovú nedeľu, podobne ako po iné roky, pripadol Svetový deň srdca. Tohoročná kampaň sa bude pýtať: "Aké mladé je vaše srdce?". Ochorenia srdca a mozgové príhody sú na ...



Zdieľať

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) - Na poslednú septembrovú nedeľu, podobne ako po iné roky, pripadol Svetový deň srdca. Tohoročná kampaň sa bude pýtať: "Aké mladé je vaše srdce?". Ochorenia srdca a mozgové príhody sú na celom svete najčastejšími príčinami úmrtí, ktoré si ročne vyžiadajú 17,5 milióna životov. Až osemdesiat percent z týchto životov prislúcha populáciám v krajinách s nízkym a stredným príjmom, pričom mnohí z týchto ľudí sú v produktívnom veku. Dodržiavanie zdravého životného štýlu a kontrola hlavných kardiovaskulárnych rizikových faktorov, akými sú nezdravá strava, nedostatok fyzickej aktivity a fajčenie, môžu predchádzať infarktom a mozgovým príhodám a tiež môžu napomôcť tomu, aby srdce starlo pomalšie.

Pravidelná fyzická aktivita je životne dôležitá, keďže znižuje riziko mozgovej príhody o viac ako 25 percent a riziko koronárneho srdcového ochorenia o viac ako 40 percent. Zistilo sa, že srdcia bývalých atlétov vo veku 50 až 70 rokov sú rovnako silné a zdravé ako srdcia neaktívnych 20-ročných ľudí. Nedostatok fyzickej aktivity sa významne podieľa na starnutí srdca, keďže vedie k obezite, cukrovke a hypertenzii. Srdce je sval, ktorý potrebuje pravidelné cvičenie na to, aby pri každom údere prečerpával krv efektívne. Pravidelná aktivita napomáha spomaľovať zužovanie artérií vedúcich do srdca a do mozgu, povzbudzuje telo, aby zužitkovalo nadbytočný uskladnený tuk, môže napomáhať znižovať vysoký krvný tlak, zlepšuje hladinu cholesterolu v krvi a udržiava normálne hladiny krvnej glukózy. Aby srdce starlo pomalšie, je tiež dôležité nájsť rovnováhu medzi skonzumovanými a spálenými kalóriami. Fajčenie je jedným z najpodstatnejších rizikových faktorov, ktorý by mal byť pod kontrolou. Prestať fajčiť pomôže udržať srdce mladým, keďže fajčenie zvyšuje hladiny cholesterolu v krvi a hladiny lipoproteínového cholesterolu s nízkou hustotou, tzv. "zlého" cholesterolu. Ďalej zvyšuje zrážanlivosť krvi i celkovo riziko arteriálnej trombózy. Keďže pasívne fajčenie zvyšuje medzi nefajčiarmi podiel koronárneho úmrtia až o 70 percent, fajčiari vystavujú riziku nielen seba ale ohrozujú aj životy všetkých okolo.

Dospelí by mali najmenej 30 minút denne venovať rýchlej chôdzi. Rovnako oni ako aj deti by si mali osvojiť konzumovanie vyváženej stravy s množstvom ovocia a zeleniny, celozrnných produktov, chudého mäsa, rýb a strukovín, spolu s nízkotučnými a netučnými produktmi, nenasýtenými ľahkými margarínmi a olejmi, akými sú napríklad slnečnicový, obilninový, repkový a olivový

Svetový deň srdca pod heslom "Srdce pre život" organizujú členské organizácie Svetovej federácie srdca v 100 krajinách. Aktivity v tento deň zahŕňajú zdravotné prehliadky, pochody, behy, preskakovanie švihadla, fitnes programy, verejné diskusie, pódiové prezentácie, vedecké fóra, výstavy, koncerty a športové turnaje. Svetová federácia srdca so sídlom vo švajčiarskej Ženeve napomáha tomu, aby globálna populácia dosiahla dlhší a lepší život a to prostredníctvom prevencie a kontroly srdcových ochorení a mozgových príhod. Zameriava sa najmä na krajiny s nízkym a stredným príjmom. Svetová federácia srdca združuje 189 kardiologických spoločností a kardiologických nadácií zo 100 krajín Ázie, Európy, Ameriky a Afriky.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jet Li chce novým filmom zabrániť samovraždám
<< predchádzajúci článok
Rada STV v utorok otvorí prihlášky na šéfa STV