Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. augusta 2015

V Múzeu letectva v Košiciach digitalizovali zbierku lietadiel



Múzeum letectva v Košiciach, archívne foto.



Zdieľať
Múzeum letectva v Košiciach, archívne foto. Foto: TASR/Milan Kapusta
Košice 2. augusta (TASR) – V košickom Múzeu letectva počas uplynulých dvoch mesiacov prebiehala digitalizácia nadrozmerných zbierkových predmetov. V digitálnej forme sú tak už zaznamenané vystavené lietadlá či letecké motory. Ide o súčasť národného projektu Digitálne múzeum s podporou eurofondov.


Snímanie celkovo 115 veľkých objektov sa realizovalo špeciálnou technikou. Napríklad nadzvukové stíhacie lietadlo F-4F Phantom má dĺžku trupu 19 metrov, rozpätie krídiel 11 metrov a výšku päť metrov.

"Digitalizované boli takmer všetky vystavené motory, najmä z unikátnej kolekcie historických piestových motorov vystavených v expozícii Počiatky letectva do roku 1945. Snímané boli aj lietadlá z Galérie lietadiel ako MiG-21, SU-22 alebo Lockheed F-104 Starfighter. Do digitalizácie boli zaradené aj vybrané repliky s významnou dokumentačnou hodnotou, ktorých originály nie sú dostupné, napríklad stroj Blériot XI či legendárna stíhačka prvej svetovej vojny SPAD S.XIII," uviedla pre TASR námestníčka generálneho riaditeľa Slovenského technického múzea (STM) pre odborné činnosti Zuzana Šullová.

Okrem zbierok leteckej techniky sa v Múzeu letectva snímali a ešte na jeseň budú snímať aj nadrozmerné zbierky Strojárstva, konkrétne výber historických automobilov z rokov 1919 až 1966.

STM sa na základe zmluvy s Múzeom SNP, ktoré projekt zastrešuje, zaviazalo poskytnúť za účelom digitalizácie celkovo 3063 vybraných zbierkových predmetov. Snímanie v STM začalo v októbri 2014, ku koncu júna tohto roku bolo z toho nasnímaných 93 percent. "Vizualizovať zostáva zbierkové predmety zväčša z dimenzionality nad 70 centimetrov a nad dva metre v lokalite STM - Múzeum letectva v Košiciach a STM - Múzeum dopravy v Bratislave," dodala Šullová.

Veľká časť digitálnych objektov bude v rámci ďalšieho národného projektu riešeného Národným osvetovým centrom sprístupnená on-line prostredníctvom portálu Slovakiana. Podstatná časť digitalizovaného kultúrneho dedičstva SR bude prístupná aj cez Europeanu, portál, cez ktorý je možné vyhľadávať v miliónoch digitálnych objektov poskytovaných európskymi múzeami, galériami, knižnicami, archívmi a ďalšími inštitúciami, ktoré sú zamerané na uchovávanie kultúrneho dedičstva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na hrade Devín návštevníci uvidia rytiersky turnaj i rozprávku
<< predchádzajúci článok
Cestná kontrola bola pre neho osudná, v Memphise zastrelili policajta