Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

10. mája 2006

V miestach TANAPu postihnutých kalamitou rastie nový les



Na lokalitách projektu Vodný les bolo v priebehu októbra 2005, apríla a mája tohto roka zasadených 17 254 stromčekov. Predchádzalo tomu vybudovanie 4 128 vodoholdingov - komplexu hrádzok a terás, ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. mája (WN/SITA) - Na lokalitách projektu Vodný les bolo v priebehu októbra 2005, apríla a mája tohto roka zasadených 17 254 stromčekov. Predchádzalo tomu vybudovanie 4 128 vodoholdingov - komplexu hrádzok a terás, ktorých úlohou je inovačným spôsobom riešiť obnovu lesného porastu na vyše 50 hektároch zničeného územia TANAP, postihnutého živelnou pohromou pred rokom a pol. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol Michal Kravčík z mimovládnej organizácie Ľudia a voda, ktorá celý projekt zorganizovala.

"Po veternej víchrici v Tatrách sme skonštatovali, že z postihnutej plochy 12 600 hektárov v centrálnej časti TANAP je poškodených osemtisíc hektárov. Bolo nám jasné, že zničenie lesa pôsobením vetra na tomto území bude mať značný dosah na kolobeh vody v prírode. Hrozili zrýchlené odtoky vody, erózia, presúšanie. Aj preto sme sa rozhodli pristúpiť na projekt Vodný les," konštatoval Peter Líška zo Štátnych lesov TANAP. Ako dodal, na tomto území boli zasadené najmä ihličnany - smrekovec, borovica, ale aj listnaté stromy jelša a breza.

"Vodný les ako aj vodoholdingy by z hľadiska vodného režimu mali fungovať ako pôvodný les, ktorý tam rástol pred veternou kalamitou," konštatoval Kravčík. Ako uviedol, už počas prvých prívalových dažďov začal systém fungovať a dažďová voda neodtekala po svahoch, ale sa zdržiavala v jamách po vyvrátených stromoch i vo vybudovaných vodoholdingoch a následne vsakovala do pôdy. Podľa odborných výpočtov dokáže Vodný les zachytiť jednorazovo 45 750 metrov kubických vody, čo zodpovedá objemu zachytenému dospelým lesom. "Vodný les môže byť inšpiráciou ako riešiť situáciu pri povodniach," tvrdí Kravčík.

Na výstavbe vodoholdingov, ktoré majú za úlohu zadržiavať extrémne prívalové zrážky, sa podieľali dobrovoľníci, skauti, brigádnici z 824 miest a obcí z 26 krajín sveta.

Premenu Tatier a Vodného lesa zachytáva aj film známeho slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša. Ako autor uviedol, zaujali ho najmä rozhovory s mladými ľuďmi, ktorí sa zapojili do odstraňovania škôd po veternej smršti v Tatrách a ktorým tento kus zeme nie je ľahostajný.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štipendiá dostane viac stredoškolákov
<< predchádzajúci článok
Rektor UK žiada odvolať Potičného kvôli rušeniu kliník