Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. júla 2015

V. MAŇKA: Grékom sa môžu zjemniť podmienky, nie odpustiť dlh



Grécko sa musí vydať cestou reforiem. Ak sa v krajine správne nastavia ekonomické parametre, krajina sa môže postaviť na nohy. Počas dnešnej diskusie v Európskom ...



Zdieľať
Vladimír Maňka Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 21. júla (TASR) – Grécko sa musí vydať cestou reforiem. Ak sa v krajine správne nastavia ekonomické parametre, krajina sa môže postaviť na nohy. Počas dnešnej diskusie v Európskom informačnom centre v Bratislave to konštatoval europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD).


"Európska únia chce Grécku aj z Junckerovho balíčka pomôcť výraznou sumou na financovanie dobrých projektov. My tlačíme na to, aby boli každé dva mesiace vypočutia v Európskom parlamente, kde chceme rozpitvať to, čo sa v Grécku deje. Ja som za to, aby sa Grékom zjemnili podmienky, ale nie som za to, aby sa Grécku odpustil dlh. Ten musia splatiť," poznamenal Maňka.

Zároveň pripomenul, že Gréci majú najväčšiu sivú ekonomiku v rámci krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). "Viac ako 22 % peňazí sa stráca bohviekde v Grécku. Ďalšia vec, Gréci mali prehnané platy. Oni ich mali často vyššie ako Nemci. Mali kožiarsky priemysel a ďalšie druhy priemyslov, ktoré im padli, lebo neboli konkurencieschopné, mali príliš veľké náklady," poznamenal Maňka.

Dlh Grécka je v súčasnosti neudržateľný, a preto je europoslanec presvedčený, že Grécko musí ísť cestou reforiem. "Ekonómovia strašia, že keď sa im zdvihne daň z pridanej hodnoty, tak že to zabije celý biznis. Potraviny a jedlo v Grécku boli lacné. Keď niekto zdvihne DPH, tak to nezničí cestovný ruch. Podstatné je to, aby parametre nastavili dobre a aby ich dodržiavali. Možno by mali odkopírovať aj slovenskú lotériu, že by svoju ekonomiku očistili od daňových únikov," uviedol Maňka.

Pripomenul tiež, že predchádzajúca vláda v krajine dosiahla primárny prebytok v rozpočte Grécka. "Tam ukázali, že sa to dá, aj keď to nebolo pre nich jednoduché. Potom prišiel niekto a nasľuboval hory-doly," konštatoval Maňka.

Europoslanec bol prekvapený, keď grécky premiér Alexis Tsipras v Bruseli pristúpil na podmienky eurozóny výmenou za tretí záchranný balík. Súčasná vláda totiž od začiatku odmietala šetrenie. "Sami si asi zanalyzovali, že to bude pre Grécko lepšia cesta," poznamenal Maňka.

Podľa jeho slov dôležitú úlohu má v súčasnosti aj tamojší premiér Alexis Tsipras. "Bude to mať veľmi ťažké. Je potrebné, aby Tsipras nejako stmelil grécky národ, aby začali bojovať," dodal Maňka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hrozba odchodu Grécka z eurozóny sa môže vrátiť už na budúci rok
<< predchádzajúci článok
Grécko zaznamenalo v máji prebytok bežného účtu platobnej bilancie