Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. júla 2017

V lete pribúdajú krádeže v bytoch



V letnom období počas dovoleniek pribúda krádeží v bytoch a domoch. Na vine však nie sú iba dovolenky, ale aj počasie. Pri vyšších teplotách totiž ľudia nechávajú napríklad ...



Zdieľať
zlodej Foto: TASR
Bratislava 9. júla (TASR) - V letnom období počas dovoleniek pribúda krádeží v bytoch a domoch. Na vine však nie sú iba dovolenky, ale aj počasie. Pri vyšších teplotách totiž ľudia nechávajú napríklad pootvorené okná alebo balkónové dvere, čím zlodejom výrazne uľahčujú prácu.


Aby ľudia ochránili svoj majetok v domácnostiach, mali by podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika dodržiavať niekoľko pravidiel. Patrí medzi ne napríklad poistenie nehnuteľnosti aj domácnosti. "Poistenie domácnosti zahŕňa všetky hnuteľné veci, ktoré doma ľudia majú a poistenie nehnuteľnosti zas všetko, čo je pevne spojené s nehnuteľnosťou, napríklad obvodové múry, elektroinštalácia, podlahy, okná a podobne," vysvetlil Búlik. Páchateľ totiž podľa jeho slov pri krádeži môže spôsobiť škodu nielen na veciach v domácnosti, ale môže poškodiť aj pevné súčasti bytu, napríklad dvere či zárubne.

Dôležité je podľa neho aj správne nastavenie poistnej sumy. "Nielen pri starších zmluvách hrozí riziko takzvaného podpoistenia. Je to situácia, keď je výška poistnej sumy výrazne nižšia ako reálna hodnota nehnuteľnosti alebo vecí v domácnosti," upozornil. Ak je podľa jeho slov poistná suma napríklad o polovicu nižšia ako reálna hodnota, poisťovňa môže poškodenému v prípade škody znížiť poistné plnenie o 50 %.

Zároveň odporúča vybrať si poisťovňu, ktorá uhradí aj škody pri nezistenom páchateľovi. "Tak totiž skončí väčšina krádeží. Ak už poistku ľudia majú, mali by si skontrolovať, či kryje aj takúto situáciu," opísal Búlik.

Radí tiež pri odchode z domu na niekoľko dní uzavrieť vodu a plyn. "V poistných zmluvách sú totiž tieto a podobné bezpečnostné kroky uvedené ako povinné. Inak povedané, ste povinní urobiť všetko pre to, vrátane uzavretia hlavných prívodov, aby ste predišli škode," vysvetlil.

Pri drahších veciach je podľa neho dobré skenovať si doklady o kúpe a urobiť fotografie týchto vecí. "Pôvodný blok sa môže stratiť alebo znehodnotiť pri požiari. Ideálne je, ak si skeny blokov ľudia uložia do cloudu," dodal analytik.

Ľudia by si mali podľa neho tiež skontrolovať, ako musia mať zabezpečené vchodové dvere a aké ďalšie bezpečnostné prvky potrebujú. Ak totiž nesplnia spôsob zabezpečenia, môže im poisťovňa znížiť platbu za škodu.

Búlik súčasne radí dovolenkárom chrániť si súkromie. "Fotografie z dovolenky na sociálnych sieťach zverejnite až po vašom návrate. Ak to urobíte skôr, dávate verejne na známosť svoju neprítomnosť a uľahčíte tak zlodejom výber nehnuteľnosti," upozornil.

Súčasne by mali ľudia podľa neho zatvoriť v byte či dome okná a dvere. "Aby poisťovňa klientovi uhradila škodu pri krádeži vlámaním, je potrebné, aby páchateľ prekonal prekážku. Teda musí vypáčiť zatvorené dvere alebo okno," opísal. Pred odchodom z bytu ich preto vždy podľa neho treba skontrolovať. "Pozor na pootvorené vetračky okien na domoch alebo v bytoch na prízemí," upozornil.

Odporúča tiež nahlásiť krádež polícii. "Policajná správa je súčasťou dokladov pre poisťovňu. Políciu je potrebné zavolať aj v prípade, že zlodej ukradne iba veci nižšej hodnoty alebo len poškodí dvere či zárubňu a poškodený si bude chcieť ich opravu nechať preplatiť poisťovňou," dodal analytik.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Úrad vlády obnoví rokovaciu miestnosť, bude to stáť vyše 50.000 eur
<< predchádzajúci článok
Ťažko chorý Nositeľ Nobelovej ceny je schopný prevozu do cudziny