Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2014

V Košisiach sa protestovalo proti korupcii, prišli stovky ľudí



Na snímke účastníci protestu proti korupcii v zdravotníctve v Košiciach 28. novembra 2014.



Zdieľať
Na snímke účastníci protestu proti korupcii v zdravotníctve v Košiciach 28. novembra 2014. Foto: TASR/Milan Kapusta


Košice 28. novembra (TASR) – Približne tisícka ľudí prišla dnes podvečer v Košiciach vyjadriť znepokojenie nad situáciou v slovenskom zdravotníctve a podporiť šesť požiadaviek, ktoré pred niekoľkými dňami sformulovali organizátori protestov v Bratislave.

Zhromaždenie sa konalo pod heslom Nenechajme si ukradnúť 17. november a symbolicky sa uskutočnilo pred Vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici, na mieste, kde sa pred 25 rokmi konali mítingy počas Nežnej revolúcie.

Prítomným sa prihovoril organizátor protestu, poslanec NR SR Alojz Hlina a zdôraznil, že sériu protestných zhromaždení začali práve Košičania, ktorí sa 11. novembra zišli v Mestskom parku pri dome, v ktorom býva Pavol Paška, vtedajší šéf parlamentu. „Paška síce odstúpil, ale to nestačí. Musím zastaviť korupciu nielen v našom zdravotníctve, ale v celom verejnom živote,“ povedal Hlina.

Na pódiu sa postupne vystriedali poslanci NR SR Igor Matovič, Daniel Lipšic a Ľubomír Galko, europoslanec Richard Sulík, ale aj učiteľ Oto Žarnay a prvý ponovembrový rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Lev Bukovský.

„Je hanbou, ak Pavol Paška nazve pokojné protestné zhromaždenie za skupinu anarchistov a Robert Fico za hyeny, pritom tí, ktorí rozkrádajú tento štát, hyenami nie sú?“ prihovoril sa Sulík. Odpoveďou ľudí bolo: Na Fica ulica!

Alojz Hlina potom zopakoval šesť požiadaviek – zákaz schránkových firiem, vytvorenie parlamentného výboru pre dohľad nad vyšetrovaním kauzy Gorila, hmotná zodpovednosť politikov za nezákonné rozhodnutia, voľba predsedu Národného kontrolného úradu z radov rešpektovaných osobností verejného života, zákaz politických nominácií v zdravotníctve a odstúpenie manažérov z riadiacich orgánov nemocníc, ktoré nakupovali predražené prístroje.

„Ľudia majú právo ísť do ulíc. Žasnem, ak namieta, že je to niečo neštandardné. Ako by to tak bolo, tak by tu bol feudalizmus. My tento inštitút, bežný v západných krajinách, využívame málo,“ povedal po zhromaždení Hlina novinárom. Poznamenal, že teraz ide o okruh šiestich požiadaviek, ale problémov v spoločnosti je omnoho viac. „Tlak je účinný. Otázkou je, ako ho gradovať,“ dodal.

Na záver zhromaždenia si prítomní so zapálenými sviečkami v rukách zaspievali hymnu SR.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny ropy pokračujú v poklese
<< predchádzajúci článok
Pri záťahoch na svetových letiskách zadržali 118 ľudí, zapojilo sa aj