Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. augusta 2013

V Košickom kraji ubudne viac ako 800 študentov a 113 učiteľov



Po prázdninách by v novom školskom roku malo do prvých ročníkov stredných škôl v rámci Košického samosprávneho kraja (KSK) nastúpiť v dennej forme štúdia ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Košice 23. augusta (TASR) - Po prázdninách by v novom školskom roku malo do prvých ročníkov stredných škôl v rámci Košického samosprávneho kraja (KSK) nastúpiť v dennej forme štúdia spolu 6196 detí, z toho na stredných odborných školách 4459, na štvorročných a päťročných gymnáziách 1388, na osemročných gymnáziách 255 a na konzervatóriách 94 žiakov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.


„Presné údaje o počte žiakov prvých ročníkov budú známe až po zbere údajov pre normatívne financovanie k 15. septembru. Na väčšine škôl sa v budúcom roku očakáva opäť pokles počtu žiakov v dennej forme. Na gymnáziách by malo byť o 504 žiakov menej, na stredných odborných školách o 431 menej. Nárast počtu žiakov očakávame len na niektorých stredných odborných školách,“ povedala Bobriková.

Spresnila tiež, že sa otvorí 64 stredných škôl, z toho je 19 gymnázií, 2 konzervatóriá, 2 spojené školy, 41 stredných odborných škôl - šesť obchodných akadémií, dve hotelové akadémie, päť stredných priemyselných škôl, štyri stredné zdravotnícke školy, jedna škola úžitkového výtvarníctva, 23 stredných odborných škôl, predovšetkým bývalých stredných odborných učilíšť, združených stredných škôl a spojených škôl. „V zriaďovateľskej pôsobnosti sú aj dve jazykové školy, tri školské internáty, jedno centrum voľného času - regionálne centrum mládeže a jedna škola v prírode,“ doplnila.

V novom školskom roku ubudne jedna SOŠ. Celkový počet škôl bude teda 64 (vlani 65). Od septembra bude zo siete škôl a školských zariadení vyradená SOŠ pôšt a telekomunikácií na Palackého ulici v Košiciach. „Jej 140 žiakov a časť učiteľov bude pokračovať na nástupníckej škole, ktorou je SPŠ dopravná. Aj v ďalších rokoch ešte demografický vývoj signalizuje pokles počtov žiakov, čo môže priniesť zmeny v sieti škôl. Zriaďovateľ – KSK – sa preto usiluje vytvoriť efektívnu sieť žiadaných odborov, o ktoré majú zamestnávatelia v kraji záujem,“ podčiarkla hovorkyňa regionálnej samosprávy.

Od roku 2002, keď bolo v KSK delimitovaných 118 škôl a školských zariadení, kraj postupne realizoval tri etapy racionalizácie. Znížil počet stredných škôl o 36, čo predstavuje 35,64 percent. Pôvodne v nich fungovalo 983 odborov a ich zameraní. Až 343 z nich sa v posledných troch rokoch nepodarilo naplniť. „Po úpravách sa v školskom roku 2012 - 2013 otvorilo 614 odborov. Vyradili sme odbory, o ktoré študenti päť rokov nemali záujem, ale boli to zároveň tie, o ktoré zamestnávatelia ani do budúcnosti neprejavili záujem. V sieti sme nechali tie, ktorých absolventi na trhu práce môžu nájsť uplatnenie,“ dodala Bobriková.

Na stredných školách v Košickom kraji bude po prázdninách učiť o 113 pedagogických zamestnancov menej ako v minulom školskom roku. Dôvodom je nižší počet žiakov a obmedzená možnosť zriaďovateľa presúvať časť normatívnych prostriedkov a vyrovnávať rozdiely medzi silnejšími a slabšími školami. Zriaďovateľ môže takto použiť len päť percent prostriedkov, kým do konca roka 2012 to bolo až 10 percent.

„Vyše polovica škôl v kraji sa tým dostala do finančných problémov a museli prijať aj nepopulárne opatrenia. Prebytok financií na mzdy majú najmä zdravotnícke školy, niektoré školy živoria, hlavne školy v okrajových častiach kraja. V novom školskom roku sa očakáva opäť pokles počtu asi o 1000 žiakov. Školy boli nútené pristúpiť k radikálnym organizačným opatreniam a prepustiť pedagogických zamestnancov. Ak by zriaďovateľ nemal možnosť presúvať päť percent finančných prostriedkov, počet zamestnancov by sa musel znížiť až o 190 učiteľov,“
zdôraznila ďalej Bobriková a doplnila, že prepúšťanie sa dotýka najmä gymnázií, obchodných akadémií, niektorých stredných priemyselných škôl a stredných odborných škôl.

Negatívnym dopadom zmeny v legislatíve je vytvorenie skupiny škôl s vysokými prebytkami finančných prostriedkov a nemožnosťou ich prerozdelenia zo strany zriaďovateľa a skupiny škôl, ktoré sú značne podfinancované. Tie tvoria viac ako polovicu stredných škôl v KSK čo súvisí so znižovaním počtu zamestnancov.

„Súčasne stanovené percentuálne podiely nedovoľujú zriaďovateľom korigovať dopad uplatnenia nepresne stanoveného normatívneho systému financovania.  Z uvedených dôvodov sme požiadali MŠVVaŠ SR o návrat k pôvodne stanoveným percentuálnym podielom, ktoré boli platné pred 1. januárom 2013 a o stanovenie presných normatívov, ktoré by zohľadňovali potrebu škôl pre daný kalendárny rok,“ uzavrela Bobriková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Medzi Slovenskom a Poľskom by mohol vzniknúť nový hraničný priechod
<< predchádzajúci článok
Štát na jeseň pilotne otestuje 3000 piatakov