Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

22. mája 2017

V košickej Botanickej záhrade opäť očarí návštevníkov motýlia šou



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Košice 22. mája (TASR) – Poletujúce motýle rôznych druhov a farieb z celého sveta môžu obdivovať návštevníci Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. V poradí desiaty ročník výstavy s názvom Motýle exotických trópov sa až do 30. júna koná v tropickom skleníku Viktória.


Výstava zahŕňa viac ako 3000 jedincov a 100 druhov motýľov pochádzajúcich z tropických oblastí Ameriky, Austrálie, Afriky a Ázie. Vo vestibule je zároveň sprístupnená prezentácia preparovaných motýľov.

"Okrem kukiel, ktoré už dlhodobo objednávame z chovateľskej farmy vo Veľkej Británii sme začali spoluprácu aj s chovateľskou farmou v exotickej Kostarike," uviedol vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady Robert Gregorek. Medzi objednanými kuklami sú aj druhy motýľov, ktoré na výstave ešte dosiaľ neboli prezentované.

Zakúpené kukly sa musia pripevniť do liahní, najlepšie špeciálnym lepidlom. "Liahnutie trvá rôzne dlhú dobu v závislosti od druhu motýľa, ale je závislé aj od podmienok v skleníku. Od teploty a vlhkosti vzduchu závisí aj samotná aktivita už vyliahnutých motýľov, keď je chladno a vonku je vysoká oblačnosť, motýľom sa lietať nechce," vysvetlil fytopatológ Martin Suvák.

V rámci jubilejného ročníka výstavy pripravili organizátori aj novinku - vývin hmyzu v špeciálne pripravených viváriách. Návštevníci tak môžu pozorovať priebeh celého cyklu vývinu, od vajíčka až po dospelého jedinca.

"Na prezentáciu sme vybrali druh motýľa, s ktorého odchovom máme už veľmi dobré skúsenosti. Je to juhoamerický Caligo eurilochus, ktorý dosahuje v rozpätí krídel približne 15 cm. Jeho húsenice sa živia listami banánovníka a prechádzajú počas svojho vývoja niekoľkými zaujímavými premenami," priblížil Gregorek. K najväčším lákadlám patria podľa neho určite motýlí rekordéri. Attacus atlas pôvodom z juhovýchodnej Ázie dosahuje v rozpätí krídel až 28 cm, je nádherne vyfarbený a aj jeho húsenice sú impozantné. "Na vyliahnutie čaká u nás už tri mesiace približne 60 kukiel. Musíme si len počkať na ten správny deň a zázrak postupného vývoja týchto nádherných jedincov potom každodenne pozorovať," dodal odborník.

Jubilejný ročník výstavy motýľov spestrí aj súťaž o najkrajšie výtvarné dielo. Určená je pre základné umelecké školy, ktoré môžu stvárniť motýľa rôznymi výtvarnými technikami a dielo doručiť do botanickej záhrady do 7. júla.

"Ďalšou súťažou, ktorá je vyhlasovaná už niekoľko rokov, je súťaž o najkrajšiu autorskú fotografiu exotického motýľa, ktorú návštevníci zhotovia počas tohtoročnej výstavy," informoval riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ Sergej Mochnacký.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí (MDD) sa v nedeľu 4. júna v areáli botanickej záhrady uskutoční program s lukostreľbou, šermom a rôznymi skúškami šikovnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: V B. Bystrici a Bratislave začína Ekotopfilm - Envirofilm 2017
<< predchádzajúci článok
Hillaryho výšvih na Mount Evereste zanikol v dôsledku zemetrasenia