Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

30. septembra 2009

V Kodani sa v piatok rozhodne o dejisku OH 2016



Jeden z najvyrovnanejších súbojov o usporiadateľské právo olympijských hier sa blíži k veľkému finále. Predstavitelia Tokia, Madridu, Chicaga a Ria de Janeiro po takmer dvojročnej snahe veria, že to ...



Zdieľať
KODAŇ 30. septembra (WEBNOVINY) - Jeden z najvyrovnanejších súbojov o usporiadateľské právo olympijských hier sa blíži k veľkému finále. Predstavitelia Tokia, Madridu, Chicaga a Ria de Janeiro po takmer dvojročnej snahe veria, že to bude práve ich mesto, ktoré zorganizuje olympijské hry 2016. Hoci ide o veľmi tesné a vyrovnané súperenie, najväčšie šance sa dávajú Chicagu a Riu de Janeiro. O usporiadateľovi OH 2016 bude v piatok 2. októbra v Kodani rozhodovať 106 členov Medzinárodného olympijského výboru. Nie všetci sa zapoja do hlasovania hneď od úvodného kola, už tradične nevolí prezident MOV Jacques Rogge a podľa regúl nemôžu zasiahnuť do vývoja ani členovia zo zainteresovaných krajín. V prvom kole preto môže hlasovať 98 členov MOV. Ešte pred samotným procesom majú jednotliví kandidáti 45-minútový priestor na svoje prezentácie. Od rána sa postupne predstavia zástupcovia Chicaga, Tokia, Ria de Janeiro a Madridu. Samotné hlasovanie sa uskutoční krátko po 17.10 h, dejisko OH 2016 bude známe o 18.30 h.


O usporiadateľovi OH 2016 môže rozhodnúť jediný hlas. Všetky kandidatúry sú excelentne pripravené, jednotlivé mestá sa spoliehajú na svoje tromfy. Podľa záverov hodnotiacej komisie MOV, ktorá navštívila jednotlivé mestá, sú najlepšie pripravené Chicago a Rio de Janeiro. Všetci uchádzači síce dostali presne mesiac pred zasadnutím MOV v Kodani vysoké "známky", no americký a brazílsky zástupca predsa len v hodnoteniach o čosi vyčnievajú. Napriek všeobecne vysokej pripravenosti sa v hodnotiacich správach u oboch favoritov spomínajú nedostatky v doprave a výstavbe niektorých športovísk.

Hodnotiaca komisia tiež upozornila na slabé finančné záruky amerického Chicaga či nedostatočnú verejnú podporu japonského Tokia. Vo viacerých oblastiach zostal nepochopený projekt španielskeho Madridu, zatiaľ čo brazílskemu Riu de Janeiro komisia odporučila venovať viac pozornosti mestským plánom a ubytovaniu. MOV tentoraz nehodnotil uchádzačov stupnicou, ale iba slovne.

Každá z kandidatúr má svoje silné stránky. Chicago sa opiera o veľkú podporu prezidenta Baracka Obamu. Zástupcovia štátu Illinois sú si však vedomí, že jedna osobnosť ešte úspech nemusí priniesť. "Mať len jednu výraznú postavu, ktorá vás podporí, by mohlo byť zradné," povedal hovorca kandidatúry Chicaga Patrick Sandusky pre BBC. Tokio je presvedčené, že jeho kandidatúru a plány nenaruší ani súčasná ekonomická kríza vo svete. Na prípravy olympijských hier má japonská metropola už teraz pripravených 3,8 miliardy dolárov, vláda sľúbila ďalších 3,1 miliardy na rôzne súvisiace projekty. Rio de Janeiro sa chce stať prvým mestom v Južnej Amerike, ktoré bude organizovať olympijské hry. Brazílii by mohli uľahčiť prípravy aj futbalové majstrovstvá sveta 2014, keďže už vďaka nim sa v krajine buduje množstvo novej infraštruktúry. Madrid neuspel pri kandidatúre na OH 2012, keď prehral s Londýnom i s Parížom. V boji o usporiadanie olympijských hier však môže uspieť aj vďaka zákulisnej olympijskej politike, v ktorej majú vážne slovo Juan Antonio Samaranch so svojím synom. "Myslím si, že prezident USA Obama mnohých môže ovplyvniť. Na druhej strane to nie je iba o politike, ale aj o tom, kto ponúkne najlepšiu kandidatúru," povedal pre BBC Juan Antonio Samaranch junior.

S výnimkou Chicaga sa ostatní kandidáti spoliehajú na výraznú finančnú podporu federálnych vlád. Najväčším sebavedomím v tejto kľúčovej kapitole sršia inak vždy veľmi opatrní Japonci. "Existuje veľká hrozba, že príprava na OH 2016 bude prebiehať v čase recesie. Pozeráte sa na organizačný výbor, ktorému môžete dôverovať. Všetko bude hotové načas a v medziach rozpočtu," vyhlásil šéf tokijskej kandidatúry Ičiro Kono. Japonská metropola sa v úsilí o reprízu ázijskej premiéry OH z roku 1964 spolieha na skutočnosť, že prakticky 97 percent všetkých športovísk stojí v okruhu ôsmich kilometrov od Olympijského štadióna.

Chicago vo svojom projekte ponúka komfort 15-minútovej dostupnosti dejísk pre 90 percent športovcov. Ihriská a haly budú sústredené najmä okolo Michiganského jazera. Američania stavajú vo svojich prezentáciách na trochu ošúchanú kartu nadšenia obyvateľov pre podujatie, zrejme aby zakryli svoj hendikep v ekonomickej sfére. V Kodani sa môžu napokon spoľahnúť aj na silný tromf. Po týždňoch úvah priamo na mieste podporí kandidatúru americký prezident Barack Obama. Chicago si od neho sľubuje podobný efekt ako pri podpore Tonyho Blaira kandidatúre Londýna 2012 či Vladimira Putina pre Soči 2014.

Madrid sa označuje za najkompaktnejšiu a bezpečnú voľbu a predstavuje projekt s dvoma hlavnými centrami olympijských hier - so "srdcom" a "pľúcami". Infraštruktúra je v španielskej metropole na 77 percent pripravená. "Nepotrebujeme sedem rokov. To by mal MOV vziať do úvahy a patrične oceniť," podčiarkol pokračovateľ olympijského rodu Samaranchovcov Juan Antonio ml.

Rio de Janeiro sľubuje situovať 50 percent súťaží do jednej oblasti, s využitím lagún, pláží a okolitých vrchov žiadne z podujatí neprekročí hranice mesta. Pokus o prvé olympijské hry na juhoamerickom kontinente sa opiera o úspešne zvládnuté panamerické hry, ktoré Rio usporiadalo v roku 2007. Ďalší kredit by mali brazílskemu kandidátovi priniesť futbalové majstrovstvá sveta v roku 2014. Juhoameričania operujú s rozpočtom až 14,4 miliardy dolárov, čo sa takmer rovná súčtu zvyšných troch návrhov. Dôvodom je ambiciózny projekt rozsiahlej výstavby infraštruktúry, čo ostatní kandidáti do svojich kandidatúr takticky nezahrnuli medzi náklady. "Náš rozpočet je úprimný a realistický," vyhlásil starosta Ria Eduardo Paes.

V duchu, že voľba dejiska OH 2016 nemá favorita, sa vyjadruje aj prezident MOV Jacques Rogge. Hoci je veľmi ťažké predpovedať samotný výsledok hlasovania, už teraz je jasné, že pôjde o jednu z najtesnejších a najdramatickejších volieb v histórii. "Myslím si, že hlasovanie bude naozaj veľmi tesné. Podľa mňa tieto voľby nemajú favorita. Žiadna ponuka nevyčnieva nad ostatné, žiadna nezaostáva. Všetky scenáre sú možné a uskutočniteľné. Rozhodovať budú dva, tri alebo štyri hlasy," skonštatoval prezident MOV Jacques Rogge.

SITA/AP/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Fiorentinu musíme rýchlo zabudnúť, tvrdí Škrtel
<< predchádzajúci článok
Chmelár favorizuje Chicago a bude lobovať za Šatana