Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. decembra 2009

V Kodani sa summit blíži ku koncu



Deň pred koncom historickej konferencie Organizácie Spojených národov o klimatických zmenách v dánskej Kodani narastajú pochybnosti o jej úspechu. Summit mal totiž priniesť prelomovú dohodu o spoločnom ...



Zdieľať
KODAŇ 17. decembra (WEBNOVINY) - Deň pred koncom historickej konferencie Organizácie Spojených národov o klimatických zmenách v dánskej Kodani narastajú pochybnosti o jej úspechu. Summit mal totiž priniesť prelomovú dohodu o spoločnom celosvetovom boji proti nepriaznivému vývoju klímy. Nový dokument, ktorý v roku 2012 nahradí Kjótsky protokol, však svetoví lídri pravdepodobne uzavrú až budúci rok v Mexiku. Znechutenie s vývojom rokovania priznali okrem ostatných politikov aj delegácie štátov Európskej únie.


Dánsky premiér vo štvrtok na konferencii pripustil, že žiadne nové návrhy textu klimatickej dohody na rokovaniach už nevzniknú. Podľa Larsa Loeka Rasmussena si delegáti vystačia s už pripraveným textom, ktorý zahŕňa všetky kľúčové body pre boj s globálnym opeľovaním. "Konferencia sa momentálne nachádza v kritickom bode a my sa musíme dohodnúť, ako pokračovať ďalej," dodal Rasmussen.

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová avizovala plány bohatých krajín vyčleniť pre obdobie do roku 2020 na podporu chudobnejších krajín ročne 100 miliárd dolárov. Šéfka diplomacie vystúpila krátko pred príchodom prezidenta USA Baracka Obamu na summit a bez špecifikovania o koho ide obvinila rozvojové a chudobnejšie krajiny z toho, že menia svoje vopred stanovené prísľuby. Skupina afrických krajín medzitým ustúpila od svojich požiadaviek finančnej pomoci pre zavádzanie obmedzovania škodlivých emisií oxidu uhličitého. Tento krok a súhlas rozvojových krajín s navrhovanou dotáciou podľa expertov signalizuje možnosť dohody medzi chudobnejšími a vyspelými štátmi práve v sporných finančných otázkach.

Rokovania od 7. decembra komplikovali najmä rozdielne stanoviská bohatých a chudobných krajín. Európska únia vyzvala najväčších znečisťovateľov ovzdušia Čínu a Spojené štáty, aby zvýšili svoje záväzky v súvislosti so znížením škodlivých emisií. Delegácie Washingtonu a Pekingu však tento návrh odmietli a uviedli, že v Kodani už nemajú záujem vyjednávať na tému vopred predložených záväzkov. Chudobnejšie krajiny mali naopak zľaviť so svojich požiadaviek finančných dotácií pre zavádzanie klimatických opatrení.

Chudobné krajiny tiež nie sú ochotné pristúpiť na tvrdé podmienky bohatých krajín a ich záruky sa im zdajú nedostatočné. Mnohé vyspelé krajiny pritom nie sú ochotné z podmienok zľaviť a iné zase ponúkajú podstatne nižšie zníženie emisií, než aké sľubovali pred konferenciou.

Na poslednom dni summitu sa pritom v piatok v Kodani stretne 120 svetových lídrov vrátane predsedov vlád a hláv štátov. Najväčšie nádeje vkladajú delegáti do Baracka Obamu, od ktorého sa očakáva, že situáciu vyrieši. Okrem neho do Kodane pricestujú aj prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev, či čínsky premiér Wen Ťia-pao.

Na vyjednávaniach v dánskom Bella Centre sa zúčastňujú aj britský premiér Gordon Brown a princ Charles. O svetovej klíme diskutujú zimbabwiansky prezident Robert Mugabe, venezuelský líder Hugo Chávez a jeho bolívijský spojenec Evo Morales. Očakáva sa prítomnosť aj iránskeho kontroverzného lídra Mahmúda Ahmadínedžáda alebo vodcu barmskej junty Thana Šweieho.

Bývalý americký viceprezident a environmentálny aktivista navrhol svetovým lídrom, aby kodanské rokovania dokončili na ďalšom summite, ktorý by sa mal uskutočniť v mexickej metropole Mexiko v júli. Termín novej konferencie totiž OSN plánovala až nakoniec roka 2010, vyslanec USA však verí, že mexická vláda bude ústretová a termín presunie na skorší dátum.

Slovensko v Kodani zastupuje delegácia premiéra Roberta Fica a v piatok sa k nemu pripojí aj prezident Ivan Gašparovič.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Libanone sa potopila loď s 83 ľuďmi
<< predchádzajúci článok
V USA prepustili väzňa po 35 rokoch, bol nevinný