Irán v utorok oznámil, že v hlavnom nukleárnom zariadení začali s inštaláciou 6 tisíc moderných centrifúg, ktoré dvoj- až trojnásobne urýchlia proces obohacovania uránu. Podľa oficiálnej ...
BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) - Irán v utorok oznámil, že v hlavnom nukleárnom zariadení začali s inštaláciou 6 tisíc moderných centrifúg, ktoré dvoj- až trojnásobne urýchlia proces obohacovania uránu. Podľa oficiálnej iránskej agentúry IRNA sa začiatku inštalácie v "národný deň jadrovej technológie" v elektrárni Natanz osobne zúčastnil iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád.
Národný deň jadrovej technológie pripomína 2. výročie výroby tak obohateného uránu, ktorý postačuje na výrobu jadrového paliva. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) nainštaloval Irán už v minulosti v Natanzi 3000 centrifúg P1. V utorok údajne začal s inštaláciou odstrediviek P2, ktoré sú oveľa efektívnejšie. Irán celkovo plánuje obohacovať urán v 54 000 centrifúgach.
Obohacovanie uránu je hlavným zdrojom napätia v spore o iránsky jadrový program. Teherán tvrdí, že obohatený urán chce používať len ako palivo pre jadrové elektrárne a že na neho má právo na základe Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Medzinárodné spoločenstvo ho však podozrieva, že sa snaží vyrobiť atómovú bombu. Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) už prijala o Iráne tri rezolúcie vrátane dvoch, ktoré zavádzajú sankcie, avšak bez úspechu. Medzinárodné spoločenstvo v roku 2006 ponúklo Iránu technické a ekonomické výhody výmenou za zastavenie nukleárneho programu, čo Teherán tiež odmietol.
Päť stálych členov BR OSN, EÚ a Nemecko sa stretnú budúci týždeň v Šanghaji na ďalších rokovaniach o iránskych jadrových ambíciách. Predstavitelia Británie, Francúzska, Spojených štátov, Ruska, Číny, Nemecka a EÚ sa budú 16. apríla snažiť nájsť riešenie iránskej jadrovej krízy prostredníctvom diplomatických rokovaní. Irán však odmieta ďalšie rokovania so Západom a tvrdí, že svoj nukleárny program bude riešiť len na pôde Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Západné krajiny v utorok ostro odsúdili oznámenie Iránu o inštalácii ďalších odstrediviek. Podľa Británie Irán nevyvíja žiadne snahy na obnovenie medzinárodnej dôvery k jeho nukleárnym ambíciám. "Irán nielenže nezastavil obohacovanie uránu, no rozhodol sa plne ignorovať žiadosť medzinárodného spoločenstva a oznámil inštaláciu nových centrifúg," hovorí sa vo vyhlásení. Francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner vyhlásil, že medzinárodné spoločenstvo bude musieť pracovať na ďalšom sprísnení sankcií voči Iránu. Vystupňovanie iránskych jadrových aktivít totiž považuje za nebezpečné. USA prostredníctvom svojho veľvyslanca pri MAAE Gregoryho Schulta konštatovali, že Teherán pokračuje v porušovaní požiadaviek BR OSN a že takýto spôsob môže viesť len k ďalším sankciám a kritike.
Iránska agentúra Fars v utorok informovala, že bývalého jadrového vyjednávača Hosajna Mússaviana odsúdili na dva roky podmienečne za ohrozovanie národnej bezpečnosti. Nesmie tiež päť rokov zastávať verejnú funkciu. Iránske úrady ho obvinili, že britskému veľvyslanectvu v Teheráne vydal utajené informácie o jadrovom programe. Umiernený Mússavian bol jadrovým vyjednávačom do roku 2005 za vlády prezidenta Mohammada Chatámího a jeho vyjednávací tím v roku 2004 súhlasil so zastavením jadrového programu. Prezident Ahmadínedžád Mússaviana opakovane kritizoval a považoval ho za zradcu. V roku 2007 ho zadržali a obvinili zo špionáže, za čo mu hrozil trest smrti. Neskôr obvinenie zmiernili a prepustili ho na kauciu.
SITA