01. augusta 2009

TEHERÁN 1. augusta (WEBNOVINY) - V Iráne sa v sobotu začali súdne procesy s približne 100 účastníkmi nedávnych povolebných nepokojov. Informujú o tom tamojšie médiá. Zadržaní čelia obvineniam z vlastníctva výbušnín a zbraní, z útokov na milície a bezpečnostné sily a z kontaktov na exilovú opozičnú skupinu Ľudoví mudžáhidovia. Účastníci protestov proti zvoleniu kontroverzného prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda sú tiež obvinení z útoku na univerzitu, zasielania fotografií nepriateľským médiám, z organizovania nepokojov a ničenia štátneho majetku vrátane bánk a budov. Medzi obvinenými sú aj viacerí prominentní opoziční lídri.
Iránske orgány ešte v utorok prepustili 140 účastníkov protestov, ktorých zadržiavali v neslávne známej teheránskej väznici Evín. Tajomník iránskej Rady pre národnú bezpečnosť Saíd Džalílí povedal, že demonštrantov prepustili po "intenzívnej porade" členov komisie s teheránskym prokurátorom Saídom Mortazávím. Vo väzbe však zostalo okolo 200 osôb vrátane 50 politikov, členov protirevolučných skupín a cudzincov. Prokuratúra sa totiž domnieva, že niektorí z nich boli organizátormi výtržností.
Počas masových demonštrácií, ktoré nasledovali po júnovom znovuzvolení Mahmúda Ahmadínedžáda za prezidenta, zadržala polícia vyše 2000 ľudí. Väčšinu po vypočutí prepustili, desiatky z nich však ponechali vo väzbe. Protesty iránskej opozície proti sporným výsledkom prezidentských volieb boli najväčšími, aké Teherán od revolúcie v roku 1979 zažil.
SITA