Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. februára 2015

V Hornonitrianskom múzeu spravili pre deti akciu Fašiangové veselie



Na snímke deti s maskami, ktoré si samé v múzeu vyrobili 11. februára 2015.



Zdieľať
Na snímke deti s maskami, ktoré si samé v múzeu vyrobili 11. februára 2015. Foto: TASR
 


Prievidza 11. februára (TASR) – Zoznámiť deti so zvykmi a dávnymi tradíciami počas fašiangového obdobia od Troch kráľov do Veľkej noci, najmä na dedinách, predstaviť aj typické masky fašiangových sprievodov a naučiť, ako sa vyrábajú, je cieľom podujatia Fašiangové veselie, ktoré v tomto týždni pripravilo Hornonitrianske múzeum.

 


„Deťom najskôr premietneme typické fotografie z priebehu fašiangov, porozprávame im, prečo sa ľudia počas fašiangov viac ako inokedy zabávajú, doprajú si dobré jedlo, organizujú veselé pochody masiek, prečo pochovávajú basu a podobne. Potom im predstavíme tradičné masky, najmä masku Turoňa, alebo ako ho hanlivo nazývajú Chriapa, ktorý nesmel chýbať v žiadnom sprievode. Deti sú prekvapené, keď im vysvetlíme, že Turoň znázorňuje tura domáceho, ktorý však v minulosti ako divé zviera žil v lesoch, tak ako jelene či srnčia zver. Podľa neho sa napríklad nazýva aj susedný región – Turiec,“ priblížil podujatie múzejný pedagóg Ján Vingárik.

Menšie deti, vrátane predškolákov, si môžu sami pripraviť masku Turoňa podľa vzoru, ktorý si môžu pozrieť zblízka. V múzeu im poskytnú papierové šablóny, z ktorých si masky vystrihnú, urobia diery pre oči, vyfarbia, prilepia rohy a jazyk. Starší žiaci majú k dispozícii aj iné materiály, predovšetkým rôzne druhy látok, kartóny a podobne, aby mohli urobiť plastickú masku. „Pre mnoho detí nie sú fašiangové zvyky úplne neznáme. Dokonca poznajú aj najznámejšiu pesničku Fašiangy Turíce, Veľká noc ide, ba si ju často aj spoločne zaspievame,“ dodal Vingárik.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chlapi neplačú vo vietnamčine si chce pozrieť aj ich veľvyslankyňa
<< predchádzajúci článok
Výskum: Viac testosterónu = menej romantická láska