Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. novembra 2019

V Gruzínsku sa začali demonštrácie za zmenu volebného zákona



Bidzina Ivanišvili, líder strany Gruzínsky sen. Archívna snímka.



Zdieľať
Bidzina Ivanišvili, líder strany Gruzínsky sen. Archívna snímka. Foto: TASR/AP
Tbilisi 14. novembra (TASR) - Stovky demonštrantov sa vo štvrtok zhromaždili pred budovou gruzínskeho parlamentu v Tbilisi, aby protestovali proti neschopnosti vládnej strany Gruzínsky sen zmeniť volebný zákon. Ide pritom o jeden zo sľubov, ktoré vláda dala po masových protestoch, ktoré túto kaukazskú krajinu zasiahli v júni. Informovali o tom agentúry AP a Interpressnews.


Na protestnej akcii pred budovou parlamentu sa podľa Interpressnews bezprostredne zhromaždili bežní občania, aktivisti hnutia Hanba a bývalý gruzínsky prezident - nominant Gruzínskeho sna - Giorgi Margvelašvili. Plán zúčastniť sa na demonštrácii avizovali už aj predstavitelia opozičných strán.

Ako píše AP, na základe plánovanej novelizácie ústavy by krajina prešla na plne proporčný volebný systém s platnosťou od roku 2020.

Bidzina Ivanišvili, líder vládnej strany, ktorá má v gruzínskom parlamente nadpolovičnú väčšinu kresiel, ešte pred hlasovaním oznámil, že Gruzínsky sen návrh podporí.

Avšak vo štvrtkovom hlasovaní sa nakoniec 37 poslancov vládnej strany zdržalo, pričom traja sa vyslovili proti návrhu, následkom čoho sa nepodarilo získať dvojtretinovú väčšinu hlasov potrebnú na prijatie ústavnej zmeny.

Júnové protesty sa v tejto kaukazskej republike začali po tom, ako v gruzínskom parlamente vystúpil poslanec ruskej Štátnej dumy Sergej Gavrilov, ktorý tam predsedal Medziparlamentnému zhromaždeniu pravoslávia (IAO). Miestne médiá o ňom totiž napísali, že v čase rusko-gruzínskej vojny v roku 2008 podporoval separatistické regióny Abcházsko a Osetsko. Gruzínska opozícia označila Gavrilovovu prítomnosť za provokáciu a kritizovala i fakt, že ako predsedajúci IAO hovoril po rusky.

Moskva protesty — v širšom kontexte považované aj za vyjadrenie nesúhlasu s Ivanišvilim — označila za "rusofóbne".





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Bratislavskom hrade otvorili výstavu N'89 - Cesta k slobode
<< predchádzajúci článok
Spisovatelia žiadajú vrátenie občianstva kritikovi indického premiéra