Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. septembra 2013

V Egypte vypustili bociana Méneša, bol podozrivý zo špionáže



Bocian biely z Maďarska, ktorého v Egypte chytili za špionáž, sa opäť na slobode pripravuje na svoju ďalšiu migráciu. Posledný augustový deň prijali maďarskí ornitológovia s ...



Zdieľať
bociany BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) - Bocian biely z Maďarska, ktorého v Egypte chytili za špionáž, sa opäť na slobode pripravuje na svoju ďalšiu migráciu.


Posledný augustový deň prijali maďarskí ornitológovia s údivom informáciu z Egypta, že bocian Méneš je za mrežami a je podozrivý zo špionáže.

Agentúru SITA o tom informoval hovorca SOS/BirdLife Ján Gúgh. Maďarskí ornitológovia začali vyjednávať a komunikovať s miestnymi autoritami a ornitológmi z Egypta a po niekoľkých dňoch sa bocian dostal na slobodu.

Bocian Méneš bol označený v rámci spoločného projektu Vtáky bez hraníc maďarskými ornitológmi na maďarskej strane Poiplia pri meste Szécsény.


Vysielačka na chrbte

Jeho prvá púť sa začala 16. augusta, kedy zavítal aj na Slovensko do okolia obce Kováčovce. Ďalej migroval cez Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Sýriu, Jordánsko, Izrael, po prekonaní Sinajského polostrova priletel po 3 700 kilometrov až do údolia Nílu. "Bocian unavený dlhou migráciou padol do oka miestnemu rybárovi, ktorí bociana odchytil. Podozrivou sa mu zdala vysielačka na jeho chrbte, ktorú považoval za bombu alebo špionážne zariadenie. Bociana, našťastie živého, odovzdal armáde v meste Qena, kde následne privolaný veterinár zistil, že ide o telemetrické zariadenie, ktoré sa používa na sledovanie migrácie vtáctva," vysvetlil

Vďaka intervencii ochranárskej organizácie Nature Conservation Egypt (NCE) a úzkej komunikácie s úradmi sa podarilo po niekoľkých dňoch dosiahnuť vypustenie bociana na slobodu. Méneš uzrel voľnú oblohu 3. septembra po štvordňovom väznení. Vypustený bol v chránenom území s názvom Saluga and Ghazal (ostrovy na Níle) neďaleko Asuánu, odkiaľ sa môže pridať k ďalším migrujúcim bocianom a pokračovať vo svojej ceste ďalej na africké zimoviská ležiace južne za Saharou. Ďalší osud Méneša je možné sledovať na stránke http://satellitetracking.eu/inds/showmap/?check_111=111.


Zastrelený slovenský bocian

Podobné prípady sa dejú podľa Gúgha takmer každoročne. Známy je údaj z médií o včelárikovi zlatom spred dvoch rokov, ktorého zastrelili na Blízkom východe pre podozrenie zo špionáže. Podobne bol zastrelený minulý rok aj slovenský bocian Bartolomej v Turecku. "O týchto smutných prípadoch sa dozvedáme vďaka vysielačkám, ktoré nám naznačujú z pohybu, že niečo nie je v poriadku," uzavrel pre agentúru SITA hovorca SOS/Bird LifeJán Gúgh s tým, že o mnohých prípadoch nelegálneho strieľania vtáctva sa ani nedozvedia. "Ich púť sa často končí pre neohľaduplné zaobchádzanie, pytliactvo alebo strieľanie pre zábavu," dodal.

O putovaní ďalších bocianov sa verejnosť môže dočítať na stránkach http://www.vtaky.sk/stranka/193-Telemetricke-sledovanie-bocianov.html alebo http://www.satellitetracking.eu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ján Figeľ odmietol viesť schôdzu, označil ju za nedôstojnú
<< predchádzajúci článok
Kim chce v KĽDR naozaj niečo zmeniť, tvrdí basketbalová hviezda Rodman