Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. októbra 2013

V ČR vedie ČSSD pred KSČM, SPOZ je tesne nad hranicou zvoliteľnosti



Niekoľko dní pred predčasnými voľbami do českej Poslaneckej snemovne, ktoré sa uskutočnia 25. a 26. októbra, dosiahla najvyššie preferencie ČSSD (23,8 percenta) pred KSČM (16,9 percenta) a TOP 09 (11,9 percenta).



Zdieľať
Niekoľko dní pred predčasnými voľbami do českej Poslaneckej snemovne, ktoré sa uskutočnia 25. a 26. októbra, dosiahla najvyššie preferencie ČSSD (23,8 percenta) pred KSČM (16,9 percenta) a TOP 09 (11,9 percenta). Foto: TASR
Praha/Bratislava 24. októbra (TASR) - Niekoľko dní pred predčasnými voľbami do českej Poslaneckej snemovne, ktoré sa uskutočnia 25. a 26. októbra, dosiahla najvyššie preferencie ČSSD (23,8 percenta) pred KSČM (16,9 percenta) a TOP 09 (11,9 percenta). Päťpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu tesne prekročila SPOZ (5,2 percenta). Vyplýva to z exkluzívneho reprezentatívneho internetového prieskumu spoločnosti SANEP. Realizovala ho 17. – 21. októbra 2013 na vybranej skupine 7186 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov Českej republiky vo veku 18 - 69 rokov.


Spoločnosť SANEP zverejnila volebné výsledky strán a hnutí, ktoré v prieskume dosiahli viac ako tri percentuálne body.

Na prvom mieste sa umiestnila ČSSD (23,8 percenta), nasleduje KSČM (16,9 percenta), TOP 09 (11,9), ANO (11,6) a ODS (7,5 percenta). Do Poslaneckej snemovne by postúpila aj KDU-ČSL (5,7 percenta), Úsvit Tomia Okamuru (5,3) a SPOZ (5,2 percenta). Pod päťpercentnou hranicou sa umiestnila Hlavu vzhůru + Suverenita SBB (3,5 percenta) a SZ (3,1 percenta). Ostatné strany a hnutia získali spolu podporu 5,5 percenta respondentov.

Predpokladaná volebná účasť je 59,3-percentná.

"Či sa však skutočne po predčasných voľbách dostane do Poslaneckej snemovne osem politických subjektov, čo by výrazne sťažilo zostavenie väčšinovej vlády, rozhodne najmä viac ako tretina voličov, ktorí sú ochotní ísť k voľbám, stále však nevedia, ktorú stranu či hnutie budú voliť," konštatuje riaditeľ SANEP Oldřich Zajíc.

"Vzhľadom na túto skupinu nerozhodnutých či váhajúcich voličov tak aktuálne volebné preferencie predstavujú len momentálne voličské nálady a pocity, ktoré sa môžu ešte počas vrcholiacich predvolebných kampaní meniť a teda aj zásadne ovplyvniť reálne volebné výsledky jednotlivých strán a hnutí," zdôraznil Zajíc.

Celkovo sa na prieskume zúčastnilo v rámci respondenčného panelu viac ako 220.000 registrovaných užívateľov, 23.552 opýtaných. Reprezentatívna vzorka bola vybraná metódou kvótneho výberu a zodpovedá sociodemografickému rozloženiu obyvateľov ČR podľa údajov Českého štatistického úradu. Štatistická odchýlka sa pohybuje v rozmedzí -2,5 až +2,5 percenta, kontrola vzorky bola realizovaná triangulačnou dátovou metódou.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z. Zvolenská: Prepájanie nehody s tendrom pre záchranky je nemorálne
<< predchádzajúci článok
Podľa prieskumu Slováci šetria viac ako kedysi